De geschiedenis heeft haar rechten. Die van vroeger, maar ook de gebeurtenissen uit een recenter verleden. Daarom hebben we het Radiodagboek’ vernieuwd. Een hele stevige update. We gaan verder dan ooit terug in de tijd en sluiten zo dicht mogelijk aan bij het heden. Dit is de radiogeschiedenis zoals ze zich afspeelde tussen 1900 en 2022.
Ook dit is geschiedenis

1973: Het contract tussen Adriaan Van Landschoot van Radio Atlantis en Ronan O’Rahilly van Radio Caroline loopt af en wordt niet verlengd. Een andere Belgische zakenman, Sylvain Tack, betaalt meer om de ‘MV Mi Amigo’ te huren.
1979: Studenten starten vanuit het kunstencentrum ‘STUK’ in Leuven Radio Scorpio op 102.5 MHz. Het station is weliswaar niet de eerste vrije radio in Vlaanderen, maar slaagt er wel in om van de ‘vrije radio’ een thema te maken waar de politiek niet meer omheen kan worden gedanst.
1982: In het Staatsblad verschijnt het decreet Karel Poma dat de oprichting van een Raad voor niet-openbare radio’s voorziet. Dit betekent een stap in de legalisering van de vrije radio’s.
2011: Na de uitzending van de ‘Super 50’ verdwijnt de Brusselse Club FM uit de lucht.

1959: In het Amsterdamse Krasnapolsky Hotel smeden radiohandelaars plannen om in navolging van hun Deense collega’s van Radio Mercur een zeezender op te richten. De firma ‘VRON’ (‘Vrije Radio Omroep Nederland’) wordt opgericht en in Liechtenstein geregistreerd. De voornaamste geldschieters zijn: Jan Beeuwkes, Will J. Hoordijk, Norbert Jurgens, Max Lewin, Kees Manders, Henricus Oswald, Lambertus Slootman en de gebroeders Dirk, Hendrik ‘Bull’ en Jaap Verweij.
1972: Hans ten Hooge, Leo van der Goot en Nico Steenbergen presenteren bij Radio Noordzee Internationaal op de ‘MV MEBO II’ de laatste ‘Driemaster’.
1984: De organisatie van Radio Monique tekent een contract met eigenaar Ronan O’Rahilly van Radio Caroline over de huur van de hoofdzender op de ‘MV Ross Revenge’
1995: Veronica Nieuwsradio AM 1395 kHz start om 7.00 uur. Hoofdredacteur Allard Berends wil met het ‘minder brave en gedurfde Talkradio’ uitpakken. Hiervoor worden Jeroen Pauw, Theo van Gogh en Raoul Heertje ingezet. Men mikt op de doelgroep tussen 30 en 55 jaar. Sky Radio, Radio 538 en Kink zullen het nieuws van het station overnemen.
2003:
– ‘RTL Nederland B.V.’ geeft bij een persconferentie in het Amsterdamse ‘Hilton’ hotel ‘Hilton’ meer uitleg over de radioplannen. Yorin FM blijft de actuele koers volgen terwijl RTL FM met onder meer Jan de Hoop (ex Frank van der Mast bij Radio Mi Amigo) als concurrent voor Radio 1 en voor Sky Radio wordt uitgespeeld.
– Het al dan niet wisselen van eigenaar voor Radio 10 zorgt weer voor zware onenigheid tussen ‘Talpa Media’ en Sky Radio. De maatschappij van John de Mol stelt het station in Naarden (Sky Radio) verantwoordelijk voor de opgelopen schade door het afbreken van de bereikte overeenkomst. Zijn advocaten willen, indien men geen schadevergoeding voor de negatieve publiciteit kan regelen, een juridische procedure beginnen. Bij Sky Radio kijkt men voorlopig de kat uit de boom.
2006: Wessel van Diepen verzorgt in de Amsterdamse ‘Heineken Music Hall‘ in afwachting van de ‘TMF Awards’ zijn allerlaatste ‘Nederlandse Top 40’ bij Radio 538.

1966: Johnnie Walker verlaat Swinging Radio England voor Radio Caroline.
1987: De ‘MV Communicator’ heeft een nieuwe eigenaar, die een popstation wil starten. Men verplaatst het voormalige zendschip van Laser 558 en Laser Hot Hits buiten de territoriale wateren, 15 mijl buiten Harwich.

1974: Italië
Radio Nova International op de ‘MEBO II’ had voor de Italiaanse kust moeten starten. Het plan wordt echter voortijdig afgeblazen.
2001: Frankrijk
Vibration uit Orléans, Contact FM in Tourcoing, Voltage in Parijs en Europe 2 worden door het ‘CSA’ op de vingers getikt. Ze werden betrapt op het niet naleven van het verplichte percentage Franse producties, die binnen het format moeten gedraaid worden.
RadioVisie op deze dag in de voorbije jaren
- Blad 2258: Michel Follet, Giel Beelen, SiriusXM - 15 oktober 2024
- Het Radiodagboek van 15 oktober - 15 oktober 2024
- Dit was RadioVisie’s week 41 in 2023 - 15 oktober 2023
- Toen Radio een Visie kreeg – 20 - 15 oktober 2023
- Blad 1608: Radio PROS, NPO Radio 4, Nostalgie - 15 oktober 2022
- Business AM zet (digitaal) radiostation in de startblokken - 15 oktober 2022
- Blad 940: CIM, Radio Breizh, Ben Meijering - 15 oktober 2021
- VRT bouwt gokreclame af - 15 oktober 2021
- Blad 628: Radio Lievegem, Gerty & Veronica - 15 oktober 2020
- Meer DAB+ in Polen - 15 oktober 2020
- Het is vandaag 15 oktober… 1978 (studiotape) - 15 oktober 2020
- Blad 297: Caroline, 50’s in ‘Olland en Joe - 15 oktober 2019
- VRT-besparingen centraal in eerste commissie Media - 15 oktober 2019
- Radiomaker maakt podcast over boeken - 15 oktober 2019
- Wordt VRT nog grotere ‘kampioen’ van de herhalingen? - 15 oktober 2019
- Groen Licht – 12 (audio & video) - 15 oktober 2019
- Het is vandaag 15 oktober… 1976 (audio) - 15 oktober 2019
- Het Avondblad van 15 oktober 2018 - 15 oktober 2018
- De ‘grote misleiding’ van BVN TV (video) - 15 oktober 2018
- StuBru: De Motiveter van de ‘Warmste Week’ - 15 oktober 2018
- Kolder en Klodder – 45 (video) - 15 oktober 2018
- Opnieuw radio vanaf het REM-eiland? (video) - 15 oktober 2018
- 2011: Twitter verdubbelt reclame-inkomsten - 15 oktober 2011
- 2011: Aangepaste vormgeving bij Studio Brussel - 15 oktober 2011