RadioVisie’s Radiodagboek brengt u dagelijks een overzicht van het radionieuws op deze dag sinds 1900.

1975: De ‘Vereniging voor Vrije Radio’ zendt voor het eerst op zondag via Radio Mi Amigo tussen 16.30 uur en 17.00 uur uit.
1976: Peter Van Dam verzorgt tussen 17.00 uur en 18.00 uur een bijdrage over het verdwijnen van de zeezenders op 31/8/1974 bij Radio Mi Amigo.
1977: Radio Mi Amigo herdenkt het einde van Radio Atlantis, Radio Veronica en Radio Noordzee internationaal.
1998:
– Sinds 9.00 uur zijn er testuitzendingen van Radio VT4 via AM 1296 kHz. Karen De Visscher en Ton Schipper brengen korte aankondigingen.
– Manager Chris Cleeren van VRT-radio bekent dat men de oprichting van Radio Mona Lisa, een zevende net met vooral easy-listening en soft-pop overweegt.
2001: De Raad van State deed toch een uitspraak in de zaak ‘Finnpage’ versus het ‘VCM’ (‘Vlaams Commissariaat voor de Media’). Het advies van de auditeur, de vertegenwoordiger van de Belgische Staat, werd gevolgd. Het verzoek tot schorsing van de Vlaamse etherfrequentieprocedure op dringende grond blijft afgewezen.
2002: Tijdens Jan Hautekiet zijn laatste dag bij Studio Brussel wordt nog één keer het zeer populaire ‘Hallo Hautekiet’ tussen 13.00 uur en 16.00 uur uitgezonden. Vanaf maandag 2/9/2002 is hij netmanager bij Radio 1.
2008: De VRT bevestigt het gerucht in ‘De Standaard’ over de vervanging van Radio Donna. Er komt binnenkort een hitzender waarbij Peter Van de Veire de figuur zou worden. Deze moet de strijd aanbinden met Qmusic en 4FM.
2018: NRJ-Vlaanderen test op vijftien van de hen toegewezen FM-frequenties.

1974:
– Radio Veronica schakelt om 3.00 uur de hoofdzender op de ‘Norderney’ uit om die, na een 17 minuten durende afstelling, op volle vermogen te zetten. Nieuwslezer Cees Manintveld informeert de luisteraars.
– De Nederlandse en de Vlaamse huiskamers gebruiken de zakdoeken tijdens het gedwongen afscheid van de zeezenders. Bij Radio Veronica wordt de speech van Rob Out met de definitieve zendersluiting met José van Groningen om 18.00 uur afgerond.
– Bij Radio Noordzee Internationaal op de ‘Mebo II’ maken Ferry Maat en John de Mol Sr. om 20.00 uur een einde aan een berucht tijdperk.
– Het ‘ANP’ (‘Algemeen Nederlands Persbureau’) meldt om 18.30 uur het verdwijnen van Radio Veronica. Het nieuwsbulletin werd door de oud-medewerker Arend Langenberg gelezen.
1995: Veronica stapt uit het publieke omroepbestel. Om middernacht volgt de omschakeling naar een commerciële status. Jeroen van Inkel opent het nieuwe hoofdstuk met ABC’s ‘That Was Then But This Is Now’.
2000:
– De ‘Volkskrant’ zegt dat Rob Stenders op 1/1/2001 stopt in de ochtend op Radio 3FM. Hij zou blijkbaar over andere uren onderhandelen.
– Het radiostation 1584 The Bells wordt vanaf 18.00 uur Radio Paradijs. De initiatiefnemers willen de verwarring over de vorige naam vermijden.
– Nauwelijks een half jaar na de breuk praten de ‘HMG’ (‘Holland Media Groep’) en de ‘Vereniging Veronica’ weer met elkaar. Men onderhandelt over de overname van het verlieslatende Fox TV.
2001: Monique de Vries van Verkeer en Waterstaat en Rick van der Ploeg van Cultuur en Media gaan niet in op de wens van een kamermeerderheid om de FM-frequenties voor de commerciële radiostations via een vergelijkende toets te verdelen. Het idee op zichzelf noemen beide politici ‘niet slecht’ maar het tijdstip is slecht gekozen.
2003: Emotionele momenten bij de Gouwe Ouwe Zender van Sky Radio als om 18.00 uur de klok van de zeezender Radio Veronica gereactiveerd wordt. Rob van Someren start na een speech van directeur Ton Lathouwers en na de opening door ‘Ome’ ‘Bull’ Verweij Radio Veronica nieuwe stijl. Als eerste plaat loopt het toepasselijke ‘Alive And Kicking’ van Simple Minds uit 1985.
2005: Radio Noordzee FM neemt afscheid en wordt om 20.30 uur Qmusic.
2006: De sportkalender legt Radio 1 geen windeieren. De luistercijfers van juni 2006 tot en met juli 2006 van het ‘Bureau Intomart’ geven de nieuws- en sportzender een stijging met 0,5% naar 7,8%. Ook Qmusic (6,1%) en Sky Radio (9,9%) boeken winst. De non-stop muziekzender bedreigt Radio 2 (10,1%). CAZ! en SLAM!FM ontgoochelen.
2007: Radio 10 Gold stopt na een afscheidsprogramma met René Verkerk op AM 1008 kHz. Eerder werd door de bezuinigingen enkele medewerkers ontslagen.
2018: Domien Verschuuren verlaat na een afscheidsshow NPO 3FM. Hij presenteert vanaf het najaar de namiddagshow bij Qmusic.
2019: Het ‘192 Museum’ in Nijkerk wordt gesloten. Er werd tijdens de voorbije drie jaar veel aandacht aan de zeezenders en in het bijzonder aan Radio Veronica geschonken. Een gedeelte van de tentoonstelling verhuist naar het museum ‘RockArt’ in Hoek van Holland.
2021: NPO Radio 2: 12,1%, Qmusic: 11,9% en Radio 10: 10,1% bleven tussen juni 2021 en juli 2021 de best beluisterde radiostations volgens het ‘Bureau Intomart’. Radio Veronica met de nieuwe zendermanager Rob Stenders startte aarzelend en steeg amper 0,2% naar 3,5%. Sky Radio daarentegen won 0,5% en belandde op 8,4%.

1967: Het bestuur van het Britse eiland Man tekent de anti-zeezenderwet. Dit bemoeilijkt de bevoorrading van Radio Caroline North. Alles wordt uit het Schotse Dunbar geleverd. Naargelang de weersomstandigheden duurt de reis naar het zendschip 18 uur tot 4 dagen.
1974:
– De Engelse service van Radio Atlantis verdwijnt om 19.00 uur.
– Radio Caroline op de ‘MV Mi Amigo’ wordt om middernacht voor de tweede keer illegaal. Tony Allan en Peter Haze groeten na ‘Caroline’ van ‘The Fortunes’ enkele vrienden en dragen vervolgens ‘Simple Song Of Freedom’ van Tim Hardin aan minister van ‘CRM’ (‘Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk’) Harry van Doorn op.
1997: Tijdens de laatste dag van de tijdelijke vergunning draait Radio Caroline uitsluitend non-stop klassieke muziek. Het plotse overlijden van Prinses Diana tijdens een ongeluk in een Parijse tunnel zorgde voor de wijziging.
2021: Robbie Dale (81) sterft. Hij leidde met Johnnie Walker Radio Caroline op 14/8/1967 bij het ingaan van de ‘Marine Broadcasting Offences Act’ naar de illegaliteit. Het bezorgde de ex-medewerker van Radio Veronica en bij de TROS een plaats in de ‘Pirate Radio Hall of Fame’.

1958: Zweden
Radio Mercur start op de ‘Cheeta I’ met op Zweden gerichte programma’s als Skäner Radio Mercur.
1999: Frankrijk
De groep Lagardère stopt Europe 1 Sport op de Parijse FM-frequentie 99,9 MHz. De opvolger van Sport MX, tot 2007 eigendom van de Franse Radio Contactgroep, kampt met hoge kosten en met lage luistercijfers.

2015: De classic hitzender KRTH – K-Earth 101 in Los Angeles verjongt verder. Middagjock ‘Shotgun Tom’ Kelly en avonddj Christina Kelley zijn na meer dan 10 jaar vertrokken. Ook Charlie Tuna verdween uit het weekend.
2017: Scott Shannon, die even voor de ‘TROS’ in 1985 de ‘Rockin’ America Top 30 Countdown’ presenteerde, is opnieuw de populairste ochtend-dj in New York bij het oldiesstation WCBS-FM 101.1. Tijdens de opmars van de hitradio Z100 werd hij ’s morgens reeds het meest beluisterd.
RadioVisie op deze dag in de voorbije jaren
- Blad 2515: Franse nieuwsradio, IA Radio, Radio Sunshine - 31 augustus 2025
- Dick is weer radio-actief – 74 - 31 augustus 2025
- Het Radiodagboek van 31 augustus - 31 augustus 2025
- Desondanks… ‘I love my radio’ - 31 augustus 2024
- Blad 2220: Qmusic, Jinglegek, MENT55 - 31 augustus 2024
- Blad 1855: Liam Van Haverbeke, Grand Prix Radio, Nostalgie - 31 augustus 2023
- Nederland: Radio4all komt op FM-frequenties Sublime onder leiding van Giel Beelen - 31 augustus 2023
- 31 augustus 1974: Hoe Veronica de overheid een handje hielp - 31 augustus 2023
- Blad 1568: Radio Land van Waas, Vibe Radio, Apple Podcasts - 31 augustus 2022
- Het radionajaar van 2022: NRJ - 31 augustus 2022
- Drie nieuwe ‘formats’ voor ‘Matin Première’ - 31 augustus 2022
- Blad 901: Singjaal, Marc Bernier, Clubhouse - 31 augustus 2021
- Extra ‘energie’ voor Qmusic - 31 augustus 2021
- Luistercijfers Nederland: Qmusic sluipt nog dichter bij - 31 augustus 2021
- Requiem voor een Zwart Schaap - 31 augustus 2021
- Het is vandaag 31 augustus… 1977 (audio) - 31 augustus 2021
- Blad 589: Jitske, Bjorn en een antennediefstal - 31 augustus 2020
- Nieuw op StuBru: Sidekicks, Flo, Sander en jong talent - 31 augustus 2020
- Klara: sterkhouders en nieuwkomers (video) - 31 augustus 2020
- Blad 252: StuBru, Hilversum, Kürt Rogiers - 31 augustus 2019
- 40 jaar ziekenomroep Radio Zenith in Brugge - 31 augustus 2019
- (Ver)Meer Mi Amigo verhalen – 6 (audio) - 31 augustus 2019
- Grand Prix Radio: Nederlandse radio vanuit Wallonië - 31 augustus 2019
- Het is vandaag 31 augustus… 1974 (audio) - 31 augustus 2019
- NRJ is gestart met testuitzendingen - 31 augustus 2018
- Het Avondblad van 31 augustus 2018 - 31 augustus 2018
- Lage Landenlijst nu echt grensoverschrijdend - 31 augustus 2018
- MIG wordt streekradio - 31 augustus 2018
- Hans Knot Column: de dreigbrieven van ‘Aktief Veronica’ - 31 augustus 2018
- VRT TV wordt betaalomroep - 31 augustus 2018
- 2008: VRT doekt Radio Donna op (video) - 31 augustus 2008
- 1998: VT4 testuitzendingen via middengolf 1296 kHz - 31 augustus 1998
Ook Radio Caroline heeft er aan gedacht die dag. Peter Koelewijn met Veronica Sorry. Vorige week donderdag 31 augustus door Terry Huygens.
Jammer dat er bij Caroline telkens problemen zijn met hun Harris zender. De zender heeft zwakke punten wat versterkt word door het zilte klimaat daar te plaatse. Nu op halve kracht met hun reserve zender. Het probleem grondig oplossen gaat nog heel lang duren. Misschien wel niet mogelijk door gebrek aan de juiste onderdelen voor de zender.