De RTBF heeft gisteren, zoals al beloofd was, de twee nieuwe Waalse DAB+ netwerken gelanceerd, elk bestaande uit vier provinciale multiplexen. De netwerken, die beheerd worden door de RTBF, worden gedeeld door de openbare en de particuliere netwerkradio’s. Het gaat voorlopig officieel nog om een proefperiode gedurende negen maanden, in afwachting van de nieuwe erkenningen.



Naast de eigen radioproducten van de RTBF zitten ook de Waalse commerciële zenders, zowel de nationale als de provinciale, vanaf dag 1 aan boord van de twee nieuwe muxen. Voorlopig mogen de landelijke zenders in deze testperiode enkel hun bestaande FM-stations doorgeven en mag hun ontvangstgebied via DAB+ ook niet groter zijn dan dat via FM. Dat is meteen ook de reden waarom Mint en Chérie FM momenteel nog niet in de mux zitten, ook al is er voldoende plaats en zijn de twee grote groepen – RTL en de N-group – vragende partij. Opmerkelijk is ook dat er in de meeste muxen een apart infokanaal wordt uitgezonden ‘DAB info’, om de luisteraars wegwijs te maken in de vernieuwde digitale ether.
Hieronder geven we een (alfabetisch) overzicht van de huidige samenstelling van de nieuwe provinciale muxen. In principe zal de mux 12B worden afgeschakeld, maar het is nog niet duidelijk wanneer. Tegelijk is ook de Franstalige versie van de nieuwe website dabplus.be online gegaan.
In de regio’s rond de taalgrens dreigt nu wel verwarring omtrent Nostalgie. Daarom deze tip: de Vlaamse Nostalgie vind je in je DAB-toestel volledig in hoofdletters geschreven, terwijl de Waalse Nostalgie in gewone letters wordt geschreven (met hoofdletter N).
Antipode | 6D |
Bel RTL | 5B,5C,8D,11D |
BRF 1 | 6B,6C,6D,12B |
BRF 2 | 12B |
Classic 21 (RTBF) | 5B,5C,8D,11D,12B |
DAB Info | 5B,5C,6B-D,8D,11D |
DH Radio | 6A,6B,6C,6D |
Fun Radio | 6A,6B,6C,6D |
La 1ère Bruxelles (RTBF) | 11D, 12B |
La 1ère Hainaut (RTBF) | 5C |
La 1ère Liège (RTBF) | 8D |
La 1ère Nam-Lux (RTBF) | 5B |
La 1ère Wallonie (RTBF) | 12B |
Maximum | 6B |
Musiq3 (RTBF) | 5B,5C,8D,11D,12B |
Must FM | 6C |
Nostalgie | 5B,5C,8D,11D |
NRJ | 5B,5C,8D,11D |
Pure (RTBF) | 6A-D,12B |
Radio Contact | 5B,5C,8D,11D |
Sud Radio | 6A |
TARMAC (RTBF) | 6A-D,12B |
Test RTBF Classic 21 (DAB+) | 12B |
Test RTBF Musiq 3 (DAB+) | 12B |
VivaCité Brabant wallon (RTBF) | 11D |
VivaCité Bruxelles (RTBF) | 11D,12B |
VivaCité Charleroi (RTBF) | 5C |
VivaCité Liège (RTBF) | 8D |
VivaCité Luxembourg (RTBF) | 5B |
VivaCité Mons (RTBF) | 5C |
VivaCité Namur (RTBF) | 5B |
Vroeger had ik signal van wdr4 DAB vanuit Stolberg… Zwak maar het. Was daar op kanaal 11D (1kw?). Nu met 10kw vermogen heb ik niets… Waarom?. Heeft dat te maken met de rtbf dab+ op kanaal 11D?
Volgens Wikipedia wordt die 10 Kw gericht uitgestraald.
Via de Duitse versie van Wikipedia vindt men zeer uitgebreide en up-to-date informatie over alle Duitse zenderplaatsen, vb. deze van Aachen-Stolberg:
https://de.wikipedia.org/wiki/Sender_Aachen-Stolberg
Andere zenderplaatsen kunnen via de zoekfunctie worden opgeroepen.
Zou u ook nog verder glashelder kunnen ontvangen via de Astra1-satelliet. Zie mijn reactie van vorig jaar 19/02/1919 iets verder in deze rubriek.
Voor liefhebbers van Duitse schlager- en volksmuziek is het ook mogelijk om te luisteren naar diverse radiostations van de Duitse openbare en commerciële omroepen en de Oostenrijkse ORF-zenders via de Astra-1 satelliet op 19,2°-oost. Dikwijls wordt vergeten dat via satelliet -naast de vele (FTA/gratis) TV-programma’s- ook tientallen/honderden radiostations te beluisteren zijn.
Brf2 is terug op DAB+… Helaas Met 46kbps… Wat ik niet begrijp is waarom DAB info dan met 96kbps moet uitzenden….
Als 12B uitgeschakeld wordt verliezen de BRF zenders hun digitale ontvangst in Brussel.
Klopt niet,Brf 1 zit op 6D in Waals Brabant. Afbeelding van de muxen bovenaan in het artikel zijn niet correct. Ontvang hier in Gent 3 muxen uit Wallonié,5C en 6A uit Henegouwen en 6D uit Waals Brabant.
De afbeeldingen van de muxen zijn wel correct hoor. Die komen trouwens van de CSA (= de VRM van Wallonië), kijk maar op hun website. De kaartjes geven enkel het theoretisch bedoelde dekkingsgebied weer per mux. Het zijn geen reële ontvangstkaarten. ‘Uiteraard’ geraken die signalen een pak verder dan enkel het beoogde gebied. Dat kan momenteel vooral liggen aan het feit dat de muxen nog niet helemaal vol zitten. Hoe voller een mux, hoe minder ver een DAB-signaal draagt (met hetzelfde vermogen) en hoe minder vol, hoe verder het signaal reikt. De signalen worden richting Vlaanderen ook nergens weggedrukt, dus met een beetje degelijke antenne pluk je die er in Gent nog wel uit (idem met de Nederlandse muxen). Het zou wel best kunnen dat deze Waalse muxen niet meer zo vlekkeloos tot in Gent reiken, als ze later wél helemaal vol gaan zitten. Overigens krijgt de mux van Waals-Brabant later nog een steunzender vanop de toren in Sint-Pieters-Leeuw, zodra de overeenkomst tussen Vlaanderen en Wallonië definitief is goedgekeurd (en mag Vlaanderen ook de Waalse locaties in Vloesberg en Waver gebruiken).
is dan toch raar,want Antipode ,de regionale radio van Waals Brabant zit wel degelijk op 6D en niet op 6A zoals het op de afbeelding zou moeten zijn.Even googelen en er zijn andere kaartjes te vinden. Groet,Danny
Hallo Dimitri,
BRF 1 + BRF 2 zijn nu voor het ogenblik nog te ontvangen via de mux 12B in BAB.
BRF 1 is sedert 15 november ook via de provinciale mux 6D BXL-BW2 op 187.072 Mhz in DAB+ te ontvangen.
Ik heb een email verstuurd naar de technische dienst van Belgischer Rundfunk met de vraag wat er met BRF2 zal gebeuren na de afschakeling van de mux 12B. Tot nu toe nog geen antwoord ontvangen.
Ik vermoed dat BRF2 dan enkel in de Oostkantons nog te ontvangen zal zijn, jammer want ik ben dagelijkse luisteraar van hun programma’s.
We gaan misschien via streaming op internet moeten luisteren maar in de auto is dat niet zo eenvoudig denk ik.
Ik woon in de omgeving van Zwevegem en heb een uitstekende ontvangst van alle rtbf zenders via de antennes van Froidmont bij Tournai.
Voor Brussel weet ik niet hoe de situatie precies zit en zal in de toekomst via Waver en Sint-Pieters Leeuw gaan denk ik.
De BRF krijgt in de definitieve samenstelling drie kanalen. Dit is enkel een testconfiguratie gedurende 9 maanden, in afwachting van de nieuwe erkenningsronde in Wallonië. Reden ook waarom de muxen maar +/- 70% gevuld zijn
Ik hoop dat de BRF2 daar een plekje krijgt!
Ik luister ook graag naar BRF2. Ik zou heel spijtig vinden dat die zender niet meer beschikbaar zou zijn in Vlaanderen. En toch wel veel andere rommel zenders wel… Inclusief bepaalde Vlaamse zenders.
BRF 2 niet meer te ontvangen in Brussel en Oost- en West Vlaanderen maar ook in heel Wallonië is het van dat spijtig want daar was de zender zeker leuk. je had daar niks anders die moeite was om te beluisteren. Brolzenders dat krijg je in de plaats.
Om je dood te vervelen. En inderdaad BRF2 is enkel te ontvangen rond Eupen in DAB+ zelfs niet in Malmedy nochtans hoort dit bij het Duitstalig gebied in FM kun je hem daar ontvangen.
Voor thuis is er nog een mogelijkheid en dat is via internet met de wagen mag je dit vergeten en dat is heel spijtig. Het was te leuk?
Ja, het is zover, BRF2 is helaas niet meer te ontvangen via DAB want alle zenders op de mux 12B zijn verdwenen. Hier in de streek van Zwevegem kunnen we nog op de provinciale mux 6D voor Bruxelles/Hainaut2 naar BRF1 in DAB+ luisteren.
Enkel de provinciale muxxen van Luik, Brussel en Namen-Luxemburg geven BRF1 en BRF2 zal enkel nog in de Oostkantons te beluisteren zijn. Jammer voor de vele luisteraars uit Vlaanderen en Henegouwen die graag duitstalige muziek beluisteren. Zenders zoals BRF1 zijn er 13 in een dozijn en de muziekkeuze is dan ook voor het grootste deel engels talig.
Jammer, eerst hebben ze ons DVBT afgenomen en nu een populaire zender verloren die anders klinkt dan de rest van het allegaartje. RTBF beloofd ons nochtans op hun DAB+ info kanaal een betere ontvangst en MEER KEUZE!
We gaan er ons moeten bij neerleggen en zorgen voor een prijzige internet verbinding. Het was inderdaad te leuk!
Radio-aktieve groeten,
Johan
Inderdaad. Zeer spijtig. Nu gewoon rommel zenders zelf 3 of 4 keer. Kunnen we niet klagen bij de rtbf?
Minister Jean-Claude Marcourt, in een interview (12′; in begin van het interview; vooral de 4de minuut) in het RTBF-radioprogramma “Matin Première” op LaPremière, verklaarde dat de RTBF voorgesteld had aan Vlaanderen (aan wie?) om de RTBF-dab+ programma’s ook in Vlaanderen te verdelen. Andersom zouden de VRT-dab+ programma’s dan ook in gans Wallonië verdeeld worden. Vlaanderen heeft dat geweigerd! Wie beslist zoiets?
https://www.rtbf.be/auvio/detail_l-invite-de-matin-premiere?id=2423044
Mooi gedaan, Wallonië!
Hoe zit het met de overgang tussen de verschillende frequenties in de auto? Loopt dat op dezelfde manier als op FM?
De landelijke producten zijn inderdaad onderling geconnecteerd in de verschillende muxen, dat zou in de auto vlekkeloos en ongemerkt moeten werken. Zelf ontvang ik bij mij thuis drie muxen, maar de landelijke worden maar één keer weergegeven, daar waar VivaCité met drie versies te ontvangen is.
Bedankt voor de info. Dat wist ik niet.
Hetzelfde geldt dus voor Vlaanderen met de 5A/5D. Hopelijk kan ik dat allemaal snel eens testen met de auto.