U herinnert misschien nog dat we in februari vorig jaar een wat bizar artikel plaatsten over de NMBS die op zoek was naar een radiostation, om een oppervlakte van 54,5 m2 ‘uit te baten’ in het Brusselse stationsgebouw Bockstael. Het leek op een ‘long shot’ voor de spoorwegmaatschappij, maar kijk: het Belgisch-Braziliaanse radioproject sprong in het gat en is momenteel volop bezig met de inrichting van een radiostudio in het station.
De naam Radio Onda passeerde de voorbije jaren al enkele keren bij RadioVisie, al kwam daar telkens wel wat opzoekwerk en beslist ook het nodige gefrons bij kijken. De naam viel een eerste keer in de zomer van 2019 toen bleek dat de gelijknamige vzw (Onda ASBL) via de erkenningsprocedure van de Federatie Wallonië-Brussel een plekje had bemachtigd op de lokale Brusselse DAB+.
Het ging om een in januari 2019 opgericht Portugeestalig radio-initiatief, met als doel “de sociale en culturele banden van de Braziliaanse gemeenschap in België te ontwikkelen”. Voorzitter is de in Brussel wonende Belg van Braziliaanse origine Julio Roth. Voorts bestaat de vereniging uit zijn vrouw (een Italiaanse), zijn in Brazilië wonende zus en tot slot nog een Italiaan die in Zwitserland woont. Omdat de start van de Brusselse multiplex op zich liet wachten, zocht de zender intussen een andere weg om alvast wat radio te kunnen maken. Online? Ook uiteraard, maar bovenal ook: via de kortegolf.
Al moest Radio Onda hiervoor wel uitwijken naar Nederland, want in België blijkt geen enkele instantie wettelijk bevoegd om kortegolfzenders een zendlicentie te geven. Frequenties op de kortegolf worden dan weer toegewezen door een internationale organisatie (HFCC).
In elk geval zendt Radio Onda al sinds eind 2020 uit via verschillende kortegolffrequenties voor heel Europa, zoals we hier en hier al eens meldden. Volgens de nog steeds erg summiere website van Radio Onda zijn er dat momenteel drie: 6140 kHz, 9530 kHz en 17820 kHz. Het is hiermee overigens de enige officieel in België geregistreerde omroeporganisatie die – weliswaar zeer onregelmatig – momenteel actief is op de kortegolf, ook al staan de zenders dus in Nederland.
Op de droom van de initiatiefnemers, uitzenden in Brussel en omgeving, moest Onda nog een tijdje wachten. Er was in 2021 nog een poging om de Brusselse FM-frequentie 104.3 MHz in te lijven tijdens een tussentijdse erkenningsronde, maar ook daar visten de Braziliaanse Brusselaars achter het net. Uiteindelijk kon de in 2019 verkregen licentie via de Brusselse DAB+ pas vanaf september 2022 zijn dienst bewijzen, toen, met dank aan de RTBF, de 2 kW sterke Brusselse lokale multiplex (blok 12B) eindelijk van start kon gaan.
En nu komt Radio Onda alweer opvallend in het nieuws: het radiostation blijkt de aanbesteding van de NMBS te hebben ‘gewonnen’ om een ruimte van 54,5 m2 ‘uit te baten’ in het Brusselse stationsgebouw Bockstael. Daar houden enkele voorstedelijke S-verbindingen (S3, S4 en S10) halt, wat dagelijks goed is voor gemiddeld zo’n 10.000 passagiers. “We willen vooral de vrije ruimte openstellen voor een nieuwe stadsgerichte radiozender, misschien op het internet, maar het uiteindelijke recept laten we mensen bepalen die er meer van kennen”, zei NMBS-woordvoerder Bart Crols vorig jaar bij die gelegenheid aan BRUZZ.


We hebben het nog niet kunnen navragen bij de NMBS, maar we vermoeden zo dat er uiteindelijk niet veel concurrentie zal geweest zijn voor het plekje, want de deadline om in te schrijven verstreek al eind maart vorig jaar en we zijn intussen toch al bijna tien maanden verder. Veel uitleg geeft ook Radio Onda momenteel nog niet, maar op de Facebookpagina van de zender werden al wel de eerste foto’s geplaatst van de studio in opbouw. Het officiële moment beloven ze voor ‘binnenkort’.
Was er geen verplichting om voor fm een te vergunning te hebben voor je op DAB+ mocht? Of geldt dat alleen voor Vlaanderen?
In Wallonië kon je in 2019 inderdaad ook alleen kandideren voor DAB+, wat Onda dus deed. Er zijn er zo nog een handvol.
En in Vlaanderen kan je toch vooralsnog zonder enige FM vergunning een plaatsje afhuren voor de Norkring kanalen?
Landelijk, inderdaad, maar de plekjes op de regionale proefmuxen zijn verbonden aan de FM-licentie.