RadioVisie

  • .
    Spotlight
    .

Radio2 en de vlag des aanstoots

Vlaams parlementslid en Oostends burgemeester Bart Tommelein (Open VLD) heeft zo zijn bedenkingen bij de manier waarop Radio2 de lokale besturen onder ‘lichte dwang’ zet om mee te werken aan acties van de zender. De openbare omroep betreurt die ‘perceptie’.

Bij de West-Vlaamse politici ligt Radio2 niet meer in de hoogste schuif, na de rel rond het afschaffen van de ontkoppelde ochtendprogramma’s, ten voordele van het nieuwe en landelijk gemaakte ‘Goeiemorgen Morgen!’.

Dat een en ander nog steeds niet volledig is verteerd mag blijken uit de schriftelijke vraag die Tommelein richtte aan minister van Media Benjamin Dalle (CD&V). Tommelein hekelt daarin de manier waarop Radio2 de lokale besturen benadert.

“In februari van dit jaar mochten alle burgemeesters een e-mail ontvangen met de melding dat het programma ‘Goeiemorgen Morgen!’ er vijf weken op uit zou trekken naar de vijf provincies, om vanuit het centrum van elke regio het live-programma te verzorgen. Even later kregen de burgemeesters een aanvullend schrijven van de programmamakers waarin deze een actie aankondigden waarmee luisteraars een Vlaanderen Vakantiecheque kunnen winnen. Daartoe werd aan de burgemeesters gevraagd om een vlag te laten uithangen op een zichtbare plaats, waar luisteraars dan een foto van kunnen nemen. Om elke burgemeester alvast voldoende aan te sporen daaraan mee te werken, werd er fijntjes op gewezen dat er vanuit gegaan wordt ‘dat u uw inwoners graag ziet én ze een vakantie gunt’.”

Hoewel de mail ludiek was opgesteld, vond Tommelein er ook een toon van ‘lichte dwang’ in. Hij vroeg aan de minister of de VRT nog meer van dergelijke acties plant. “Dat de VRT soms samenwerking zoekt met externe partners, waaronder lokale besturen, is op zich geen issue. We kunnen ons evenwel de vraag stellen of het opportuun is dat lokale bestuurders, haast dwingend, ingeschakeld moeten worden om een programma te faciliteren.”

Volgens Dalle – die in zijn antwoord louter de spreekbuis speelt van de openbare omroep – betreurt de VRT “dat de vraag om de vlag uit te hangen als “lichte dwang” werd gepercipieerd”. “Het was geenszins de bedoeling van Radio2 om druk uit te oefenen. Heel wat lokale besturen waren enthousiast over de actie en hebben deelgenomen. Radio2 kreeg heel wat foto’s uit verschillende gemeenten in Vlaanderen. Radio2 zond ook uit vanuit de geografische middelpunten van elke provincie en stelde vast dat de verschillende lokale besturen hier met veel enthousiasme aan meewerkten.”

Volgens Dalle zijn er momenteel geen soortgelijke acties gepland, al wil de VRT “in de toekomst graag verdere initiatieven opzetten waarbij samengewerkt wordt met lokale overheden”. “Dit was een ludieke actie en was geenszins bedoeld om iemand of een lokaal bestuur te dwingen om aan de actie mee te werken.”

Te vroeg voor evaluatie

In een bijkomende vraag peilde Tommelein naar een eerste evaluatie met betrekking tot de vernieuwing van Radio2 en dan vooral in het kader van het aanbod aan lokaal en regionaal nieuws.

Spotlight

“VRT beschikt op dit moment nog niet over nieuwe luistercijfers voor het tijdsblok waarin de vernieuwing werd doorgevoerd. Uit de beperkte online-data die momenteel beschikbaar is, stelt VRT wel een stijging vast van het aantal online luisteraars en kijkers. Tegelijk is de interactie toegenomen omdat er veel gereageerd wordt op onderwerpen in het programma Goeiemorgen morgen!. Daarnaast werd het regionieuws op de site en in de app van VRTNWS meer geconsumeerd. Zo werd op het platform in februari 10,9 miljoen keer een regiobericht bekeken. Ten opzichte van zo’n 46,5 miljoen views voor alle VRTNWS-berichten samen is dat bijna een op vier. Dat toont aan dat de Vlaming wel degelijk zijn regionaal nieuws zoekt en vindt op het digitaal nieuwsplatform”, aldus Dalle.

Leuk detail: in de vraag heeft Bart Tommelein het steevast over “Radio 2” – met spatie – terwijl minister Dalle in zijn antwoord consistent “Radio2” – zonder spatie – gebruikt. Om maar te zeggen dat het ook met de perceptie van ‘de verdwenen spatie’ in de naam nog steeds niet helemaal snor zit.


2 Reacties
Inline feedback
Bekijk alle reacties
David
David
31 mei 2023 - 22:11 22:11

Ik heb welgeteld 1 dag geluisterd naar PVV en het was huilen met pet op. ’s Ochtends in de auto is het nu luisteren naar radio 1 of Bene Bene. En die zeldzame keer dat ik in de ochtend nog naar radio 2 afzak is het na 5 minuten al weer gedaan. Gelukkig heeft iedereen zijn eigen smaak maar met een beetje meer PR zou Bene Bene beter kunnen scoren want er zitten serieus goede programma’s en programmamakers in.

Marc
Marc
31 mei 2023 - 16:15 16:15

We sturen een tekst, met de Rorschach interpretatie die we er aan geven …

Populair bij RadioVisie
Totale make-over voor Zoe FM

Totale make-over voor Zoe FM

Is de VRM slechts een papieren tijger?
Don`t copy text!