Als er iets is waar we in corona-tijden géén gebrek aan hebben dan zijn het de onderzoeken, de peilingen en de enquêtes in verband met het luister- en kijkgedrag naar het nieuws over … corona. Ook de UAntwerpen, die daarbij de medewerking kreeg van de collega’s van UHasselt en de KU Leuven nam daartoe het initiatief.
Het onderzoek peilde naar het gedrag van de Vlamingen in functie van de nieuwste beslissingen van de Veiligheidsraad. Var, haalde er de drie belangrijke resultaten voor de media uit. Verspreid over negen opeenvolgende weken werden meer dan twee miljoen enquêtes ingevuld.
Naast de verspreiding van de symptomen van Covid-19 en de gevolgen van de richtlijnen werd ook gepeild naar de socio-economische en maatschappelijke impact. Daaruit blijkt dat de meeste Vlamingen zich informeren via het nieuws op televisie.
De journaals blijven de best scorende informatiebron, gevolgd door internet en de kranten. Niet helemaal onlogisch, gezien de vele gebruikers van de nieuwsapps die deze media aanbieden. Na ieder nieuw bericht wordt de abonnee daarvan uiterst snel en doeltreffend verwittigd. Radio en het nieuws op televisie worden nog steeds ervaren als het meest betrouwbaar, met een kleine voorsprong voor radio. Facebook en Twitter bengelen onderaan.
In de leeftijdsgroep tot zeventien jaar staan nieuws op televisie, internet en Belgisch online nieuws in de top 3. Daarna volgen radio en social media als informatiekanalen over de crisis. Dat jongeren (tot zeventien jaar) zich door sociale media laten informeren verbaast niet. Maar radio blijkt een even belangrijke informatiebron voor hen, wat toch wel een verrassende vaststelling is. (Bron: Var)
° Deze complete corona-studio staat hier.