VS: VOA herstart Perzische dienst (in chaos)
De Amerikaanse overheid heeft halsoverkop medewerkers van de Perzische dienst van Voice of America (VOA) teruggeroepen, nadat ze op 15 maart, door een bevel van president Trump, op administratief verlof waren gezet. Dat blijkt uit e-mails die Politico kon inkijken. De beslissing komt er nu het conflict tussen Iran en Israël op korte tijd escaleert, met aanhoudende raketaanvallen tussen beide landen. VOA’s Perzische dienst, met 75 voltijdse medewerkers, werd in maart stilgelegd als onderdeel van Trumps bredere poging om door de VS gesteunde media af te bouwen. Het heractiveren van deze dienst moet tegengewicht bieden aan de propaganda van de Iraanse staatsmedia. Zowel het stilleggen van de dienst in maart als de plotselinge heropstart roepen kritiek op: medewerkers noemen het beleid chaotisch en inefficiënt en wijzen op het verlies van geloofwaardigheid en publieksvertrouwen. Ook het feit dat veel externe medewerkers onlangs werden ontslagen bemoeilijkt nu een snelle en adequate berichtgeving.
WorldDAB houdt Automotive-conferentie in Madrid
Op donderdag 19 juni organiseert WorldDAB in Madrid de jaarlijkse conferentie ‘Automotive’, volledig gewijd aan de toekomst van radio in ‘connected’ auto’s. Matías González Martín, secretaris-generaal van de Spaanse telecomregulator, opent de dag met een beschouwing over digitale infrastructuren. Daarna zal Jacqueline Bierhorst (voorzitter WorldDAB) waarschuwen voor het risico dat radio zou kunnen verdwijnen uit ‘slimme auto’s’. Samen met Bernie O’Neill (WorldDAB) zal ze pleiten voor radio als onmisbaar onderdeel van autotechnologie. Vervolgens bespreekt een panel met o.a. Edita Kudlacova (EBU), Tobias Nielsen (Bauer Media) en Stefan Möller (AER) hoe radio zichtbaar en toegankelijk blijft in auto’s. Megan Lazovick (Edison Research) presenteert luistercijfers. Andere sprekers zijn o.a. Javier Sánchez (RTVE), Martin Hülsmann (Duitsland), vertegenwoordigers uit Frankrijk, (Franstalig) België en Zwitserland en Lizzie Young (Australië). De dag sluit af met praktische sessies over integratie, logo’s en systeemproblemen, onder leiding van o.a. Nick Piggott (RadioDNS) en Frank Nowack (Ford). Alle details over Automotive 2025 vind je hier.
VS: YouTube genereert half miljoen banen
YouTube droeg in 2024 naar schatting 55 miljard dollar bij aan het Amerikaanse bruto binnenlands product en ondersteunt naar eigen zeggen meer dan 490.000 voltijdse banen in de VS. Dat blijkt uit het 2024 Impact Report van YouTube, gebaseerd op onderzoek van Oxford Economics Volgens YouTube CEO Neal Mohan is dit “slechts het begin van de impact van het platform op de economie”. YouTube deelt sinds 2007 iets meer dan de helft (55 procent) van zijn advertentie-inkomsten met makers, wat leidde tot de opkomst van de zogeheten ‘creator economy’. In drie jaar tijd (2021 t/m 2023) betaalde YouTube wereldwijd meer dan 70 miljard dollar uit aan creators, artiesten en mediabedrijven. Voor Europa is het 2024-rapport voorlopig nog niet beschikbaar. In 2022 en 2023 droeg het YouTube‑ecosysteem respectievelijk 5,5 miljard euro en 6,4 miljard euro bij aan het bruto binnenlands product van de EU‑27. Voor de EU ging het volgens YouTube voor 2022 om meer dan 150.000 voltijdse banen, wat in 2023 steeg naar 185.000 voltijdse banen.