RadioVisie

  • .
    .

Blad 1897: BumaStemra, DAB+ in Nederland en Azerbeidzjan

Actueel Blad dab+ Nederland

De BumaStemra-tarieven voor 2024: wat Extra AM niet vertelt

Er is meer duidelijkheid over de zogenaamde ‘exorbitante’ nieuwe tarieven die de Nederlandse BumaStemra vanaf 2024 hanteert voor de LPAM-radiostations. De meeste van die hobbystations betaalden tot nu blijkbaar hooguit enkele tientallen euro’s per jaar. Vanaf volgend jaar geldt echter een minimumtarief van 130 euro per jaar voor de algemene categorie ‘lokale radio’. Voor dat bedrag mag je auteursrechtelijk beschermde muziek op je lokale (hobby)product overigens zowel via AM (van 1 tot 100 Watt), via een kleinschalige DAB+ (maximaal twee kavels) én via online uitzenden. Eén en ander plaatst die “verhoging van 500 procent” van Extra AM in ons Blad van maandag al wat meer in perspectief. Zeker in vergelijking met de Belgische situatie – waar je minimaal al aan 1.000 euro SABAM zit voor enkel een internetstream – hebben ze in Nederland alvast weinig of geen reden om ‘moord en brand’ te gaan schreeuwen en al zeker niet op een bewust suggestieve manier als ‘500 procent’. BumaStemra blijft – naar onze bescheiden mening – met 130 euro zelfs nog uitermate redelijk binnen het Europese landschap, zeker als je rekening houdt met het feit dat dit bedrag voor de drie platformen tegelijk geldt.

Nederland: 30 procent bezit een DAB+

In Nederland heeft nu 30 procent een DAB+ thuis en/of in de wagen, zo blijkt uit de jaarlijkse meting van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Dat is een stijging met vier procent tegenover een jaar geleden. In 2018 had nog maar 13 procent van de Nederlanders minstens één DAB+. Met 17 procent (+2) is de adaptatie bij de groep 12-25 het laagst, tegenover 30 procent voor de groep 25-45, 38 procent bij de groep 45-65 en 33 procent bij de groep 65-75. Maar met 21 procent is ook bij de 75-plussers het bezit van een DAB+ niet onaardig. Het zijn vooral de laaggeschoolden die het minst mee zijn met DAB+, terwijl het verschil tussen mannen (36 procent) en vrouwen (24 procent) groot blijft. Globaal heeft 45 procent van de Nederlanders geen notie van wat DAB+ is, waarbij de vrouwen (62 procent) en de laaggeschoolden (66 procent) de kroon spannen. De excel met de volledige resultaten vind je hier.

Azerbeidzjan krijgt landelijke DAB+ tegen 2026

De regering van Azerbeidzjan keurde eerder deze maand een actieplan goed om tegen 2026 DAB+ zo goed als nationaal uit te rollen. Het is de bedoeling dat digitale radio zal kunnen beluisterd worden in 70 procent van de steden en regionale centra en dat 99,6 procent van de snelwegen zullen gedekt worden. De Kaukasische republiek wil hiermee naar eigen zeggen op koers blijven met de evolutie naar digitale radio zoals die zich afspeelt in Europa, het Midden-Oosten en Azië. In Azerbeidzjan ging op 26 augustus 2019 een testmux van start, die te ontvangen is in de hoofdstad Bakoe en het schiereiland Apsjeron, goed voor een bereik van ongeveer drie miljoen inwoners. Het gaat om een zender van 1 kW met de antennes bovenin de 310 meter hoge Baku TV Tower (foto). De multiplex in blok 11B bevat 12 radiokanalen.


Blad 2574: Matthias Holtmann, Ster, Alitu, Édouard Branly

Blad 2574: Matthias Holtmann, Ster, Alitu, Édouard Branly

• Duitsland: Matthias Holtmann overleden • Vlaamse reclame op Nederlandse NPO-tv? • Podcasters doen het vooral voor de passie • Geen Marconi zonder Branly
Blad 2573: Kees Borrell, Mediahuis, Szabad Európa

Blad 2573: Kees Borrell, Mediahuis, Szabad Európa

• Kees Borrell is niet meer • Mediahuis-kranten kregen Luister-knop • VS trekt stekker uit Hongaarse tegenstem
Blad 2572: Joe, bel RTL, Dorien Matthijs, BRUZZ, Oorkondes

Blad 2572: Joe, bel RTL, Dorien Matthijs, BRUZZ, Oorkondes

• JOE en bel RTL openden kerstkanaal • Dorien is nieuwe dj bij Qmusic • Ontslagen bij BRUZZ • Oorkondes: Vlaamse podcastprijzen uitgereikt
Blad 2571: RTV Noord, Caroline North, Billboard, Spotify

Blad 2571: RTV Noord, Caroline North, Billboard, Spotify

• Nederland: RTV Noord getroffen door hackers • UK: Caroline North ook op de Kanaaleilanden • VS: Billboard weert (te) oude liedjes • VS: Doet Spotify aan ‘payola’?
Blad 2570: DAB+ in Luxemburg, Michiel Koudstaal, Rick Dees

Blad 2570: DAB+ in Luxemburg, Michiel Koudstaal, Rick Dees

• Luxemburg: landelijke DAB+ gestart met testuitzendingen • Nederland: ere-award voor overleden Michiel Koudstaal • VS: leuke babbel met Rick Dees
Blad 2569: Radio Zuidrand, JOE, 192TV, BNR

Blad 2569: Radio Zuidrand, JOE, 192TV, BNR

• Radio Zuidrand laat scholieren radio ontdekken • Cleymans & Van Geel starten radioshow bij JOE • Nederland: geen oude Top 40’s meer bij 192TV • Nederland: BNR Dutch Podcast
Populair bij RadioVisie
Don`t copy text!