RadioVisie

  • .
    Spotlight
    .

CIM en XMM: wat met de radio in 2026?

Hoe zit het met ingang van 2026 eigenlijk concreet met de traditionele, maar totaal verouderde CIM RAM-luistercijfers? Achter de schermen werken de Vlaamse media- en reclamesector al enkele jaren verwoed aan een moderne opvolger, die alle vormen van mediagebruik en reclame objectief moet kunnen meten. We geven – specifiek voor radio en audio – de huidige stand van zaken.

Het gloednieuwe, grotendeels met Europees coronageld gefinancierde XMM-project, de crossmediale meting waar ook de nieuwe radiometingen een onderdeel van zijn, draait intussen proef sinds 1 juli en gaat, voor wat Vlaanderen betreft, vanaf 1 januari 2026 effectief “in productie”.

Het gaat om een door Ipsos samengesteld panel van 1.500 Vlamingen die, geheel passief, een combinatie van MediaCell en RealityMine gebruiken. Dat is identiek aan het sinds 2023 vernieuwde NMO-luisteronderzoek in Nederland. Met het belangrijke verschil dat in Nederland een panel van 1.500 ‘consumenten’ als representatief wordt gezien voor 16,2 miljoen Nederlanders (13+) en je in Vlaanderen spreekt over 5,5 miljoen inwoners van 13+.

XMM, nu nog onder de hoede van het (Vlaamse) Cross Media Consortium, verhuist per 1 april 2026 naar CIM ONE, waar het samen met de currency-studies de nieuwe norm moet worden voor planning en rapportering.

Langs Waalse zijde is de opbouw van een gelijkaardig XMM-panel nog volop bezig. Daar start de testfase pas op 1 april 2026 en is het doel in productie te gaan vanaf 1 juli 2026.

Dat lijkt allemaal positief nieuws, maar dat betekent helaas nog niet dat die nieuwe cijfers vanaf het nieuwe jaar meteen openbaar zullen worden. Het CIM gaat namelijk in 2026 in het hele land de ‘ouderwetse’ RAM – de bestaande luisterstudie – nog voortzetten voor de eerste twee golven (januari-april en mei-augustus). Enkel die ‘ouderwetse’ cijfers zullen worden gepubliceerd.

Pas in het laatste kwartaal van 2026 zullen voor het eerst “gekalibreerde” audiocijfers worden gepubliceerd om vanaf 2027 definitief over te stappen op de “new currency” CIM ONE.

Een jaar geleden publiceerde het CIM een ‘whitebook’ over CIM ONE waarin werd berekend dat de nieuwe meetmethode meer dan 140 miljoen euro extra reclame-inkomsten zal genereren voor reclameregies. Specifiek voor radio werd als effect zelfs een groei van de reclamemarkt met acht procent voorspeld.

Spotlight

Eerder bij RadioVisie over dit thema:


Spotlight
Inschrijven
Abonneren op
guest

0 Reacties
Inline feedback
Bekijk alle reacties
Populair bij RadioVisie
De Bruzz-ende hoofdstad

De Bruzz-ende hoofdstad

Don`t copy text!
0
Deel hier gerust uw gedachtenx