50 jaar Zomerhit: de viering die er niet was
In tegenstelling tot het Eurovisiesongfestival was Zomerhit ooit gewoon een radiowedstrijd van Radio 2 (ja, toen nog mét de spatie in de naam). Zelfs de eigen BRT-televisie had er toen amper of geen aandacht voor. Hoeveel archiefbeelden van Zomerhit-edities uit de jaren ’70, ’80 of ’90 hebt u de afgelopen tijd op pakweg VRT MAX gevonden uit 50 jaar Zomerhit? Geen, want wat niet bestaat kun je ook niet afstoffen. Een Spotify-lijst maken van 50 jaar Zomerhit? Een onmogelijke opgave. In 1986 werd Zomerhit zelfs niet georganiseerd, zo belangrijk was de wedstrijd toen voor de openbare omroep. Vandaag is Zomerhit in hoofdzaak een (zesdelig) tv-verhaal waarin Radio 2 gewoon nog haar (aanvullende) taak vervult in het kader van het openbare ‘multimediaverhaal’. Zelfs het stemmen verliep niet meer via Radio2, maar uitsluitend via VRT MAX. Dit gezegd zijnde: ‘Erop of eronder’ van Pommelien Thijs werd gisteravond in Blankenberge door het Vlaamse publiek verkozen tot dé hit van de zomer van 2023. Maar hoeveel mensen zouden dat eigenlijk gevolgd hebben via Radio2?




Nederland: de ene Joe is de andere (nog) niet
In Nederland blijft het speculeren over de naam die DPG Media zal gebruiken voor de tweede landelijke FM-kavel – de huidige frequenties van Radio 10 – waarover ze per 1 september de beschikking krijgen. Algemeen wordt aangenomen dat het gaat om Joe, naar analogie met de Vlaamse situatie. Het Nederlandse Broadcast Magazine meent nu echter te weten dat Joe gewoon niet mag gebruikt worden in Nederland, omdat Joe in 2017 als ‘merknaam voor radio en tv’ werd vastgelegd door AVROTROS. Joe is in dit geval de naam van de sportende hoofdrolspeler van Zappelin Go. Zo worden ook Joe-knuffels verkocht. Wat het Nederlandse artikel echter over het hoofd ziet is dat die bewuste Joe enkel als beeldmerk werd vastgelegd. Dat geeft geen enkele bescherming op het gebruik van Joe als radionaam. Een ‘beeldmerk met woordelementen’ beschermt het merk alleen als geheel. Een naam als Joe kun je bovendien nooit claimen als woordmerk, om de eenvoudige reden dat Joe geen unieke naam is. Juridisch is er dus voor DPG Media helemaal niets aan de hand, zolang ze het logo van die andere Joe niet stelen. Zelf hebben ze in 2009 enkel ‘Joe FM’ laten vastleggen als merk voor de Benelux. Overigens heeft DPG Media wel degelijk de eigendom van de domeinnaam joe.nl.
VS: Miljardair neemt belang in grote radiogroepen
De in India geboren Amerikaanse miljardair en filantroop Manoj Bhargava heeft zich via zijn mediabedrijf Bridge Media Networks ingekocht in Audacy en Cumulus Media, respectievelijk de tweede en derde grootste commerciële radiogroep in de Verenigde Staten. Bij Cumulus Media gaat het om 829.618 aandelen, goed voor 5,15 procent van het bedrijf dat 403 radiostations heeft in 85 markten. Een bedrag wordt niet genoemd. Bij Audacy gaat het om de overname van ongeveer 10 procent van de schuld van het vroegere Entercom Media ter waarde van 60 miljoen dollar. Daarnaast neemt hij een meerderheidsbelang in de Arena Group Holdings, de thuisbasis van 265 mediamerken waaronder Sports Illustrated en Men’s Journal. Bhargava maakte fortuin met zijn 5-Hour Energy Drink dat hij 20 jaar geleden lanceerde. Opmerkelijk is vooral zijn quote aan het begin van het persbericht: “Media companies have become so enamored of delivery technology that they have forgotten the basics – advertisers (their customers), their most valuable audience and even content gets a back seat. Sounds like a great opportunity to me.” Touché!
Joe als concurrent naast een NPO2, wie weet maakt dit de Vlaamse Joe ook nog beter.