RadioVisie

  • .
    .

Australië: Kyle Sandilands definitief de laan uitgestuurd, juridische strijd nakende

De grote bom is gevallen in de Australische radiowereld. ARN Media, eigenaar van KIIS, heeft zijn populaire shockjock Kyle Sandilands officieel ontslagen en zijn tienjarige contract van 100 miljoen dollar stopgezet. Daarmee komt ook een einde aan de legendarische Kyle and Jackie O Show, die jarenlang de Australische ochtendradio domineerde.

ARN stuurde woensdag een mededeling naar de effectenbeurs (ASX) met de bevestiging dat het een opzeggingsbrief had verstuurd aan Sandilands en zijn productievennootschap Quasar Media. De aanleiding was zijn on-air uitval op 20 februari, waarbij hij co-host Jackie ‘O’ Henderson beschuldigde van nalatigheid in haar werk vanwege haar interesse in astrologie.

De rel speelde zich live op de radio af en zorgde na 25 jaar voor een persoonlijke breuk tussen het populaire radioduo. Jackie verklaarde niet langer met Kyle te kunnen samenwerken, waarna Kyle de show nog anderhalve week in zijn eentje verzorgde. ARN besliste het contract met Jackie ‘O’ te beëindigen – zelf zeggen ze dat Jackie ontslag nam – en gaf Kyle (pas op 3 maart) veertien dagen om het probleem “te remediëren”. Die deadline verstreek dinsdag om middernacht.

Sandilands aanvaardt het ontslag evenwel niet. “Mijn advocaten hebben hen vorige week al gezegd dat dit ongeldig is. En wat blijkt? Dat klopt”, aldus de 54-jarige presentator in een verklaring. Hij kondigde aan de zaak voor de rechter te brengen. Ook Henderson heeft eerder al juridische stappen aangekondigd.

De juridische strijd belooft heftig te worden. Sandilands liet verstaan dat hij zijn deel van het contract steeds heeft nageleefd: topprogramma, jaar na jaar, met honderden miljoenen (Australische) dollars aan reclame-inkomsten voor ARN. Hij beschuldigt de omroep ervan bewust op zoek te zijn gegaan naar een uitweg uit het peperdure contract dat slechts een jaar geleden werd afgesloten.

Mediakenners geven hem daarin deels gelijk. Analist Paul Barry wees erop dat de 200 miljoen dollar kostende contracten voor het duo – 20 miljoen per jaar nog tot 2034 – al langere tijd een financiële molensteen voor ARN vormden.

De show verloor terrein: van een marktaandeel van 16,3 procent in Sydney naar 12,7 procent, en in Melbourne – naar waar de show pas in 2024 werd uitgebreid – zakte die naar slechts 5 procent. Uitgerekend morgen, donderdag, verschijnen overigens de nieuwe Australische luistercijfers.

Daarboven kwamen nog de toenemende druk van adverteerders, een activistische boycotcampagne van de groep Mad F***ing Witches en verscherpte licentievoorwaarden van toezichthouder ACMA. Die legt ARN nu bijzondere regels op: voor vijf jaar “geen sterke seksuele inhoud” in programma’s met Sandilands of Henderson, op straffe van intrekking van de radiolicentie.

De volgende bedrijvigheid zal zich afspelen in de rechtbank.

Eerder verschenen:


Inschrijven
Abonneren op
guest

0 Reacties
Inline feedback
Bekijk alle reacties
Populair bij RadioVisie
Don`t copy text!
0
Deel hier gerust uw gedachtenx