De Vlaamse Regulator voor de Media (VRM) heeft de procedure tegen Nostalgie Plus (netwerk 1, nv SBS Media Belgium) stopgezet. Dat lag, na de meest recente programmawijzigingen (per 1 februari), al in de lijn der verwachtingen. Al zal de nasmaak van deze twee jaar durende procedure nog lang blijven kleven aan de VRM, als een staaltje van klassenjustitie.
De trouwe lezer van RadioVisie kent intussen het grotere verhaal, maar een goede samenvatting kan boekdelen spreken: SBS Media Belgium, een 50/50-verhaal van Mediahuis en Telenet, trok begin 2023 de financiële stekker uit het in 2018 opgestarte en vervolgens compleet geflopte NRJ-avontuur op netwerkradio 1. De exploiterende NV stapelde op vijf jaar tijd een financiële put op van ruim 8 miljoen euro en het was al lang duidelijk dat er geen beterschap in zicht was. De steeds verder afgeslankte programmatie voldeed inhoudelijk al een hele tijd – minstens sinds 2021 – niet meer aan het oorspronkelijk ingediende dossier, maar toch liet de VRM gewoon begaan.
Die laksheid stond sowieso al in schril contrast met de kordate aanpak die netwerken 2 en 4 eerder mochten ervaren van de VRM (al zijn dergelijke dossiers uiteraard nooit helemaal één op één vergelijkbaar). Pas in april 2023, toen NRJ, op een middagblok na, helemaal op non-stop ging, daagde uiteindelijk bij de VRM het besef dat ze er bij SBS Media Belgium iets te hard mee ‘aan het rammelen’ waren. Er kwam, zoals dat gewoonlijk gaat, eerst een ingebrekestelling en toen dat niets uithaalde volgden boetes. Liefst drie boetes zouden volgen: eerst enkele lachertjes (5.000 en 7.500 euro) en pas ten lange leste een laatste verwittiging en een forse boete van 30.000 euro.
Hoewel de VRM de procedure tegen SBS Media Belgium inhoudelijk redelijk correct speelde, kun je niet om de feiten heen dat SBS Media Belgium hier (1) méér kansen kreeg om zich te regulariseren dan in elk voorgaand VRM-dossier én dat (2) ook de termijnen bij elke nieuwe kans veel ruimer werden afgebakend dan in alle eerdere radiodossiers die de VRM behandelde. Mediahuis en Telenet mochten in dit dossier iets té duidelijk hun ‘ons kan toch niks gebeuren‘-mentaliteit etaleren. Ze liepen er twee jaar lang zowat alle kantjes af die de VRM nooit zou tolereren van andere netwerken en al zeker nooit van lokale radio’s.
Ook nu voldoet Nostalgie Plus in feite slechts met de hakken over de sloot aan de vereisten (i.c. wat SBS Media Belgium zelf in zijn dossier van 2017 beloofde). De VRM laat dat nu zelfs oogluikend toe. Nostalgie Plus moest, aan de hand van een checklist (live-programma’s, verhouding muziek-presentatie, het aanbod van info, actualiteit, interactiviteit, etc), minstens een vijf op tien halen. Confidentieel weten we dat bij de vorige controles (na eerdere boetes) die scores altijd ergens tussen 2 en 4 op 10 bengelden.
Voorts, maar dat debat gaan we hier niet nog een keer voeren, weigert de VRM nog steeds alle klaarheid over dat fameuze ‘generalistische profiel’, nochtans hét basisbeginsel van netwerk 1. Of dat een jongerenformat als NRJ – dat eigenlijk al niet voldeed aan het generalistische profiel – plots zonder boe of ba mocht worden gewijzigd naar een seniorenformat als Nostalgie Plus. Alsof dat dan niet marktverstorend werkte voor tal van Vlaamse lokale radio’s.
Sommige lezers vinden dat de VRM – en wij, als mediakanaal – Nostalgie Plus te hard aanpakken/aanpakten. De ironie is echter dat de huidige programmatie van netwerk 1 er nooit zou zijn gekomen zonder die hele VRM-procedure, zelfs al was die met een veel te zachte hand.
Ja, ook Michel Follet en Bert Geenen hebben er als jonggepensioneerden hun leuke bijverdienste helemaal aan te danken, want uit zichzelf zouden Mediahuis en Telenet nooit hebben overwogen om dit (relatief) ‘kostelijke’ avontuur aan te gaan. Dat heeft deze onverkwikkelijke geschiedenis wel voldoende duidelijk gemaakt.
Lees ook:
- 31 januari 2025 – Wordt dit ‘de programmatie van de waarheid’ voor Nostalgie Plus?
- 2 december 2024 – De zaak VRM/Nostalgie Plus voor dummies
- 25 november 2024 – Nostalgie Plus: boete van 30.000 euro en allerlaatste ultimatum
- 12 november 2024 – Diplomaat Bert Geenen moest dossier Nostalgie Plus redden bij VRM
- 6 november 2024 – Laatste dagen/weken van Nostalgie Plus op FM?
- 3 september 2024 – Slaagt Nostalgie Plus alsnog voor de VRM-jury?
- 22 mei 2024 – Nostalgie+ voldoet nog steeds niet aan erkenningsvoorwaarden: laatste ultimatum en 7.500 euro boete
- 18 december 2023 – Netwerk 1: VRM zet SBS Media (NRJ/Nostalgie+) mes op de keel
- 28 september 2023 – Nostalgie+ vanaf 29 september ook op FM (zoals voorspeld)
- 25 september 2023 – Nostalgie+ binnenkort op FM?
- 3 juli 2023 – VRM: NRJ moet zich ‘conformeren’ tegen 30 september
- 14 april 2023 – NRJ Vlaanderen: Mag Louise het licht uitdoen?
- 1 februari 2023 – Trekt Mediahuis de stekker uit NRJ?
Het is onbegrijpelijk en een beetje vreemd dat hier (bijna) niemand over bericht. Idem met het DAB+ verhaal enkele weken terug. De enige juiste oplossing was netwerk 1 opnieuw in de verkoop zetten of de eerste in rij van de veiling destijds de kans geven om het over te nemen. Als de FM dan toch zo belangrijk is kan men tenminste moeite doen om deze zaak eerlijk te laten verlopen zonder vriendjespolitiek.
Benieuwd of dat Mechelen 99.0 nu wel op volle kracht zal gaan uitzenden. Mocht het gebeuren is het verspilling dat de ruimte er niet is om Top op 105.9 te zetten, 104.8 is eigenlijk enkel goed bruikbaar als uitbreiding voor Rivierenland.
Om nu van klassenjustitie te spreken, terwijl netwerk 1 het eerste jaar toch gewoon deed wat het beloofd had (hoewel er hier sommigen onterecht vonden dat het NRJ format niet generalistisch was), is toch wel zeer tendentieus en doet de waarheid toch een beetje geweld aan.
De VRM heeft gedaan wat het moest, namelijk een station dat een inbreuk maakte tegen wat beloofd was, te onderzoeken en te sanctioneren om uiteindelijk te landen bij een coform radiostation.
Hadden ze minder geduld moeten hebben? Misschien wel, maar in zo’n gevallen hangt ook veel af van de overtuigingskracht die je bij een instantie als de VRM kunt tonen en achteraf blijkt dat men gelijk had.
Ik ben oprecht blij met de uitkomst van Nostalgie+, dat ik meer slaagkansen toedicht dan het kansloze NRJ van weleer. Dat concept had 10-20 jaar geleden op zo’n netwerk misschien wel gelukt, maar op dit moment is dit een onmogelijke concurrentie tegen Spotify.