De Top 40 is en blijft een fenomeen in Nederland. In 1964 gestart als de ‘Veronica Top 40’ bij de gelijknamige zeezender, blijft deze lijst onveranderd razend populair. Vorig jaar nog verhuisd van Radio 538 naar Qmusic, plukt deze laatste zender daar nu de vruchten van. Bij het commerciële station, met Belgische roots, is dit het best beluisterde radioprogramma van de vrijdagmiddag.
Qmusic wist de Top 40, de langst lopende hitlijst van Nederland, in 2019 binnen te halen nadat ze 26 jaar lang bij Radio 538 te horen was. In de luistercijfers over maart en april van dit jaar is Qmusic voor het eerst in z’n bestaan marktleider in de doelgroep 20-49 jaar geworden met 16,4%. “Een fantastische prestatie”, zo bestempelt Erik de Zwart, voorzitter van de Stichting Nederlandse Top 40, de nieuwste cijfers.
“Als je een relevante rol in de doelgroep van 20 tot 49 jaar wil spelen dan zijn hits cruciaal. De Top 40 en hitradio hebben altijd bij elkaar gehoord. De lijst werd in 1965 geboren bij de toenmalige zeezender Radio Veronica. Ook in het publieke bestel wist Veronica dat marktleiderschap te behouden. Daarna lag ze aan de basis van het succes van Radio 538 die er op z’n beurt marktleider mee is geworden. De geschiedenis herhaalt zich, na bijna anderhalf jaar, nu bij Qmusic. De Top 40 is een schakel in het succes; het complete team, voor en achter de schermen, heeft zich hier keihard voor ingezet.”
Domien Verschuuren (presentator van de Top 40): “De Top 40 is het best beluisterde programma van de vrijdagmiddag. Ten opzichte van een jaar eerder is het marktaandeel in de doelgroep van 20 tot 49 jaar zelfs met bijna negentien procent gegroeid naar 18,2%. Het grootste deel van Nederland kiest voor het afsluiten van de week op Qmusic met de veertig populairste hits van ons land”, aldus de Zwart.