Ook bij de radiostations van de RTBF start vandaag het nieuwe seizoen. Wij gaan even diagonaal door de nieuwe stemmen en interessante weetjes.
La Première
Vanessa Klak (foto boven, RTBF), ooit het gezicht van Pure FM (voorloper van Tipik), maakt een comeback nadat ze enkele jaren van het toneel was verdwenen met een burn-out. Ze krijgt een vaste plek bij La Première, waar ze deze zomer al warm mocht draaien in het middagprogramma ‘Eté Première’. Vanessa presenteert voortaan in ‘Soir de Première’ (19-23 uur) een dagelijkse selectie van nieuws, cultuur en trends, met een mix van ernst en ontspanning.
Andere nieuwe stem is Vincent Delbushaye. Hij reist met ‘Ça vaut vraiment le Détour‘ door Wallonië en Brussel en vertelt dagelijks vanaf 11.30 uur op La Première “verhalen en smaken van de regio”, in de vorm van een spelprogramma.
Ook niet onbelangrijk: La Première laat vanaf 1 september – voor het eerst in jaren – opnieuw reclameblokken toe in de populaire ochtendshow La Matinale (6-9 uur), gemiddeld zes minuten per uur (waarbij sponsoring, autopromo en maatschappelijke of culturele boodschappen buiten het quotum vallen). Het is een van wijzigingen die afgelopen zomer door de Waalse minister van Media werden opgenomen in een addendum bij de huidige beheersovereenkomst van de RTBF.
VivaCité
Sara De Paduwa, tien jaar lang het ochtendgezicht bij La Une, presenteert voortaan de middagquiz ‘Seul.e contre vous’ (12-14 uur) op VivaCité, waarin één kampioen het opneemt tegen vier uitdagers. Livia Dushkoff verhuist naar de namiddag met ‘Nos chansons ont une histoire’, waarin muziek en verhalen centraal staan. Daarnaast verzorgt Livia enkele items in het 8/9-team.
In de ontkoppelde regionale ochtendprogramma’s (6-8 uur) – ja, bij VivaCité koesteren ze die nog – zijn er enkele personeelsverschuivingen: in Namen vormen Blandine Rans en Xavier Ponsard een gloednieuw ochtendduo. In Charleroi Matin volgde Anthony Cujas – een bekend tv-gezicht bij Télésambre en in het weekend ook bij Tipik te horen – onlangs Alain Simons op aan de zijde van Nadège Wuestenberghs en in Hainaut Matin is Carine Bresse de nieuwe metgezel van Denis Vanderbrugge.


In Les Ambassadeurs, het reisblok van 15 tot 17 uur, zit Julien Lapraille tijdelijk, tot eind oktober, aan de zijde van Sophie Businaro, omdat Adrien Devyver tot zolang – en voor het eerst – op theatertournee trekt. Voorts krijgt VivaCité’s weekendshow van Sylvie Honoré er een extra uur bij op zaterdag (7-10 uur) en een half uur op zondag.
Classic 21
Bruno Fernandez, die afgelopen zomer een geslaagd examen aflegde als tijdelijke ochtendman bij Classic 21, blijft aan boord als de nieuwe ochtendman in het weekend met ‘Week-End On The Rocks’ (7-9 uur). Classic 21 blijft daarnaast bij uitstek het kanaal van de themaprogramma’s – rum 30 uur per week – en die scoren ook steeds beter als podcasts (of ‘catch-up-radio’, zo je wil). Komend seizoen telt zes nieuwe podcasts in de vorm van wekelijkse programma-items.
De RTBF-kleintjes
Geen wijzigingen van betekenis bij Tipik. Het enige bijzondere weetje is dat het avondprogramma van Vincent Billaroch (19-21 uur), met focus op muzikale ontdekkingen, voortaan ook via Twitch live te volgen zal zijn, in een poging om extra jongeren te bereiken. Meteen ook het enige RTBF-programma dat je buiten het eigen Auvio-platform (vergelijkbaar met VRT MAX) zal kunnen volgen.
Bij Musiq3 neemt Arnaud Quittelier de fakkel over van Philippe Baron. Hij presenteert elke weekavond om 22 uur Club Jazz, samen met een team van jazzkenners en -journalisten.
Nieuw bij Tarmac is ‘La Classe au Micro’: elke woensdag maken leerlingen van het zesde middelbaar hun eigen radioshow, van redactie tot presentatie, als unieke media-ervaring.