Volgende maand is het alweer vijftig jaar geleden dat ‘The music died’. Althans voor miljoenen luisteraars in Nederland en Vlaanderen. Zaterdag 31 augustus 1974 stopten destijds de uitzendingen van de zeezenders Atlantis, Veronica en Noordzee Internationaal (RNI). Een wijziging in de Nederlandse wetgeving maakte iedere vorm van medewerking aan dat soort zenders strafbaar.
Radio Veronica zond die middag de ‘Top 40’ voor een laatste keer uit, RNI koos ervoor om de eigen ‘Top 50’ te vervangen door een afscheidsprogramma’s waarin alle deejays nog eenmaal te horen waren. Er verscheen wel een laatste gedrukte editie van die ‘Top 50’ (nummer 180), maar de hitnoteringen hadden plaats gemaakt voor woorden van afscheid. Vlak na 18:00 uur trok Veronica de stekker uit de 538-zender, dit na een emotionele speech van programmaleider Rob Out.
RNI bleef tot 20:00 uur live in de lucht vanaf het zendschip MEBO II, daarna werden ook hun zenders op de 220 meter middengolf, op 6205 kHz (49 meterband) en kanaal 44 van de FM uitgeschakeld. Maar kijk, helemaal stil werd het toch nog niet vanaf de Noordzee. De MV Mi Amigo had net voor die finale-datum koers gezet naar de Theemsmonding, voor de Britse kust. Zowel Radio Caroline als Mi Amigo bleven doorgaan op 259 meter middengolf.
Het zeezenderverhaal ging toch nog verder
Toch werd er getreurd. Massaal. Een halve eeuw later denken massa’s luisteraars van weleer aan die trieste dag, maar net zo goed met veel plezier aan de geweldige radiojaren daarvoor. Van RNI werd niks meer vernomen na 31 augustus 1974. Veronica kreeg vanaf de lente 1976 zendtijd als publieke omroep en slaagde er in om het zeezenderverleden levendig te gehouden. Het Vlaamse Mi Amigo en het Britse Radio Caroline gingen door tot aan het volgende decennium.
In de jaren tachtig was er dan de plotse revival van het offshore radiofenomeen, met de terugkeer van Caroline, overdag in het Nederlands, ’s avonds en ’s nachts in het Engels. Spoedig geflankeerd door de Nederlandse zeezender Radio Monique. Hun avonturen duurden tot de komst van officiële commerciële radio eind jaren tachtig. In ‘Mi Amigo de Vlaamse Tack van de zeezenders’ lees je de geschiedenis van de zendschepen in de jaren 60 en 70. Het vervolgboek ‘Monique de stem van de Noordzee’, dat begin 2025 verschijnt, vertelt het vervolgverhaal over vrije radio eind jaren 70 en 80.
Remake nooit uitgezonden Top 50
Zestig plussers herinneren zich de muziek uit de zomer van 1974 beter dan uit eender welk ander jaar. Het naderende einde van de zeezenders trok toen immers veel extra luisteraars. Die wilden op het strand of op hun vakantieadres nog één zomer genieten van hun vertrouwde radiostation vanaf zee. Pas in de loop van augustus ’74 werd duidelijk wanneer de anti-zeezenderwet van kracht zou worden.
De niet uitgezonden Noordzee Top 50 van 31 augustus 1974 werd door Ferry Eden al eerder tot leven gewekt. Een halve eeuw later gebeurt het opnieuw, in een vernieuwde 2024-versie. Naast de vijftig beste platen van die beruchte dag zijn er ook de reclames , is er de muzikale vormgeving van toen mét de nieuwste Noordzee-jingles die enkel tijdens die laatste augustusmaand van 1974 gebruikt werden. Om één uur is er een originele aflevering van het programma ‘Prijsbewust’ met Tony Berk.
° Zaterdag 3 augustus 2024 (12:00-15:00 uur) via Foutemuziekradio.
° Boek: ‘Mi Amigo de Vlaamse Tack van de zeezenders’, bestellen.
° Boek: ‘Monique de stem van de Noordzee’, voorintekenen.

De eerste uitzending van de publieke omroep VOO was op zondag 28 december 1975 tussen 8 en 9 uur. Veronica mocht de nieuwe klassieke radiozender Hilversum 4 openen.
Er was immers geen frequentie beschikbaar om Radio Veronica op de oude voet voort te zetten…..
Een dag later maandag 29 december tussen 22.55 en 23.55 presenteerde Henk Terlingen “3600 seconden Veronica op 1” op Hilversum 1 en op vrijdagavond 2 januari 1976 tussen 19 en 20 uur deed Lex Harding “Veronica op 3”.
Deze drie eerste uren van de VOO werden onlangs nog aangeboden op radiotrefpunt.nl
De VOO presenteerde zich op de radio als Radio Veronica.
In de lente (ik dacht in april 1976) deed de VOO de eerste TV uitzending.