Radio Monza op Limburgse DAB+
In Limburg werd gisteren Radio Monza (foto boven) uit Kinrooi als dertiende station toegevoegd aan de lokale proefmux DAB+ Limburg. Dat kunnen er zelfs nog meer worden want er zitten in Limburg naar verluidt nog twee lokale radio’s in de ’twijfelzone’ om deel te nemen aan de mux. Een en ander betekent dat de overige twaalf stations momenteel teruggezet werden van 96 naar 88 kbp/s. Maar bij elke toetreding gaat ook het prijskaartje omlaag voor alle deelnemers. Toetreden tot die lokale proefmuxen is altijd afhankelijk van wat de andere radiostations in de mux beslissen. Zo werd een tijdje geleden een aanvraag van Radio PROS om deel te nemen aan de Oost-Vlaamse mux geweigerd, omdat de meeste stations daar hun bitrate (88 kbp/s) liever niet verlaagden.
Berlijnse mux klinkt internationaler
In Berlijn heeft de mediaraad van de Medienanstalt Berlin-Brandenburg (mabb) twee vrijgekomen plekjes op de Berlijnse DAB+ (7B) toegewezen aan het Frans-Duitse programma FG CHIC Berlin en het Turks-Duitse programma Metropol FM. Bij FG CHIC Berlin ligt de focus, net als bij het originele zusterstation van Radio FG in Parijs, op de wat tragere elektronische muziek. Inhoudelijk staan zowel Duitstalige, Engelstalige als Franstalige bijdragen over de muziek- en creatieve scènes in Frankrijk en Duitsland op het programma. Het is ook de bedoeling aanwezig te zijn op live-evenementen en op kunst- en culturele gebeurtenissen en zo de diversiteit van het culturele leven in Berlijn te verrijken en internationale uitwisseling te bevorderen. Metropol FM is een programma dat al bestaat op de Berlijnse FM-band (101.9 MHz) en gericht is op de grote Duits-Turkse gemeenschap in Berlijn.
Noorwegen: FM-luisteren blijft (nipt) meerderheid bij lokale radio’s
In Noorwegen gebeurt het luisteren naar de lokale radio nog altijd voor 52,2 procent via FM, zeggen de cijfers van Kantar Media over het vierde kwartaal van 2023, in opdracht van het Norsk lokalradioforbund. In het derde kwartaal antwoordde 53,5 procent dat ze via FM naar de lokale radio luisterden. In het vierde kwartaal van 2022 was dit volgens Kantar 56,2 procent. 46,7 procent antwoordde in het vierde kwartaal van 2023 naar lokale radio op DAB+ te luisteren, tegenover 45,1 procent in het kwartaal ervoor en 42,4 procent in het laatste kwartaal van 2022. Het gaat om een gemiddelde van alle lokale radiostations in het land. Sommige lokale radiostations zenden uitsluitend digitaal uit, sommige zenden alleen op FM uit, maar de meeste lokale radiostations zenden nu digitaal uit in een of andere vorm, meestal zowel FM als DAB, of FM en internet. Het aantal luisteraars via internet stabiliseert op 8,9 procent, tegenover 9,0 procent in het derde kwartaal 7,5 procent in het vierde kwartaal van 2022.
Ik hoor altijd maar zeggen van proefmux voor DAB+ in de provincie. Hoelang duren die proeven? Op de grens van de provincies is de ontvangst in de auto slecht. Worden hier nog zenders bijgeplaatst of worden de bestaande zenders opgedreven?
Het gaat voor de duidelijkheid om één proefmux die per provincie werd toegestaan, maar het was van meet af aan nooit de bedoeling dat die muxen telkens een hele provincie zouden dekken, hooguit een halve. Tot hoelang duren die proeven? Tot er een digitaal frequentieplan is waarbij elke regio in Vlaanderen een eigen mux zal krijgen. Men is wel al een tijdje bezig met dat plan, maar aangezien het voor de lokale radio’s is, komt daar – per definitie – vooral geen haast bij kijken. Integendeel, men zal dit bewust nog zo lang mogelijk willen uitstellen.