RadioVisie

  • .
    Spotlight
    .

Ferry Eden ‘verordend’ om naar de MV Mi Amigo te vertrekken

Radio Mi Amigo was bij de start op 1 januari 1974 één van vier zeezenders die voor de Nederlandse kust verankerd lagen in internationale wateren. Het Vlaamse station van Sylvain Tack zond samen met Engelse Caroline uit vanaf hetzelfde zendschip. Na het van kracht worden in Nederland van de anti-zeezenderwet op 31 augustus datzelfde jaar, bleven enkel de zenders aan boord van de MV Mi Amigo in de lucht. Zowel Veronica, Noordzee als Atlantis waren gestopt.

‘Mi Amigo Top 50’ van 26 november 1977

De MV Mi Amigo lag inmiddels in de Theemsmonding, de Nederlandstalige programma’s werden op geheime plaatsen opgenomen in Vlaanderen. In februari 1975 viel de politie binnen in een hoeve in Opbrakel en werden enkele medewerkers meegenomen voor verhoor. Hét signaal voor de meeste medewerkers om een nieuw en veilig(er) heenkomen te zoeken. Hun nieuwe uitvalsbasis werd Playa d’ Aro in Spanje. De vooraf opgenomen shows bereikten van daaruit, langs verschillende wegen, het zendschip. 

Vanwege het geïsoleerde leven in hun Spaanse ‘ballingschap’ zouden de meeste dj’s met tussenpozen afhaken. De Vlaamse, Nederlandse en Britse autoriteiten bleven inmiddels proberen om de bevoorrading van het zendschip lam te leggen. Dit in de hoop alle activiteiten aan boord onmogelijk te maken. Als boordmedewerkers op een tender waren opgepakt, kregen ze meestal een boete plus een voorwaardelijke gevangenisstraf. Daarna konden ze niet meer terug naar het zendschip. 

Bart van Leeuwen was één van de deejays die dat ondervond en daarom ‘verhuisde’ hij naar Playa d’ Aro om er programma’s te maken. In het voorjaar van 1977 keerde hij terug naar Radio Veronica waar hij tot 31 augustus 1974 had gewerkt. De ex-zeezender had inmiddels als officiële Nederlandse omroep – de Veronica Omroep Organisatie – zendtijd weten te veroveren op Hilversum 3 en had dringend extra medewerkers nodig. 

In het najaar van 1977 raakte Radio Mi Amigo alweer verzeild in de zoveelste roerige periode. Aan het begin van de herfst zaten alle vier de live-dj’s Marc Jacobs, Herman de Graaf, Frank van der Mast en Hugo Meulenhoff aan boord. Frank en Hugo waren eerder op de Vlaamse tender gearresteerd en na verhoor weggestuurd, waarna ze langs Engelse zijde stiekem alsnog naar het zendschip werden gebracht. Marc en Herman, die afgelost zouden worden, konden niet met die Britse tender terug naar Engeland. 

Eenmaal met de tender een Britse haven binnengeglipt zou bij vertrek met de veerdienst naar Nederland het bij de Douane onmiddellijk opvallen dat ze geen Britse stempel van binnenkomst in hun paspoort hadden staan. Ze moesten vervolgens twee weken wachten tot het mogelijk was om hen met een Vlaamse tender van boord te halen. Frank en Hugo die als aflosteam op het zendschip bleven, wisten dat het hun laatste periode zou zijn. 

Na hun recente arrestatie hing ook hen die voorwaardelijke gevangenisstraf boven het hoofd en hield justitie hen feitelijk in de houdgreep. Om die reden kreeg Ferry Eden, die net aan zijn vooraf opgenomen shows ‘Hof van Eden’ was begonnen, het verzoek om naar het zendschip te gaan om er Frank van der Mast af te lossen. Hugo Meulenhoff werkte hem in en na twee weken werd hij afgelost door Herman de Graaf en verliet hij voor het laatst het zendschip. Toen het Frank en Hugo duidelijk werd dat een baan als studio-dj in Playa er niet inzat, verdwenen ze uit beeld en ook Marc Jacobs besloot om  – in elk geval voorlopig –  niet terug te keren.    

De onenigheid rond het vertrek van Frank, Hugo en Marc had veel consequenties. De Playa-medewerkers Stan Haag en zijn vrouw Michelle hadden zich erg verheugd op de komst van hun Nederlandse boordcollega’s en toen dat niet doorging stapten ze op. Een deel van de programma’s werd overgenomen door Haike Debois, een ander deel door nieuwkomer Ton Schipper. De twee overgebleven boord-dj’s waren op dat moment dus Herman de Graaf en Ferry Eden. De laatste was op 23 oktober 1977 van huis naar het zendschip vertrokken en zou daar pas 4 februari 1978 terugkeren. 

De muziek vanaf de Noordzee uit die herfstperiode komt voorbij in de ‘Mi Amigo Top 50’ van 26 november 1977. Die lijst werd nog uitgezonden via de 212 meter van de middengolf, 1412 kHz, vanaf 1 december werd er geswitcht  naar de 319 meter, 962 kHz. De originele jingles en reclames, maar vooral de muziek van deze Top 50 zorgt voor de juiste sfeer van toen. Je hoort het in aflevering 198 van de ‘Mi Amigo Top 50’, zaterdag 30 november 2024 tussen 12:00 en 15:00 uur via FouteMuziekRadio


Spotlight
Populair bij RadioVisie
StuBru: en toen was er enkel nog Fien

StuBru: en toen was er enkel nog Fien

De Playa Papers - 10 (audio)

De Playa Papers – 10 (audio)

Don`t copy text!