Spanje: analoge radio bleef in de ether bij stroompanne
De grootschalige stroomuitval van maandag in Spanje, Portugal, delen van Frankrijk en Marokko leerde dat analoge radio via de ether essentieel blijft bij noodsituaties. Zowel het internet als het mobiele netwerk vielen grotendeels uit. De ‘ouderwetse’ radio bleek uiteindelijk hét enige betrouwbare medium te zijn dat nog informatie kon verstrekken. Grote Spaanse zenders als Cadena SER, COPE, Onda Cero en RNE bleven actief en bewezen hun cruciale rol in de crisissituatie. De DAB+ van RNE viel echter uit. In Barcelona bleef enkel de mux van spaindab.com in de ether, maar enkel met de buitenlandse en een paar lokale streams. Omdat internetradio niet werkte en veel moderne apparaten afhankelijk zijn van stroom, zochten mensen massaal naar radio’s op batterijen. In winkels, vooral Chinese bazaars, ontstond een run op batterijen, zakradio’s en kaarsen. Burgers verzamelden zich zelfs rond auto’s met de autoradio aan om op de hoogte te blijven van het nieuws.
UK: BBC test DAB+
In Groot-Brittannië begon de BBC vier dagen geleden met (voorlopig kortstondige) tests in de DAB+ standaard. Tot nu toe gebruikte de publieke omroep op haar blok 12B enkel de oudere DAB-techniek met het MP2-formaat. De testkanalen hadden een lage bitrate van slechts 32 kbp/s. Sommige hoofdproducten zonder hierdoor tijdelijk uit in lagere bitrates. Vermoedelijk zijn de tests ter voorbereiding op het uitzenden van de nieuwe themakanalen Radio 1 Anthems, Radio 1 Dance en Radio 3 Unwind. De BBC overweegt nog meer extra kanalen, zoals een afsplitsing van Radio 2 of een uitbreiding van Radio 5 Sports Extra, maar het is het onwaarschijnlijk dat deze door toezichthouder Ofcom worden goedgekeurd. De overige drie themakanalen zullen vermoedelijk wél via antenne beschikbaar worden.
Tomorrowland telt weer tot duizend
Vanaf vandaag telt One World Radio de Tomorrowland Top 1000 af, intussen al de zevende editie van de meest iconische tracks uit de geschiedenis van Tomorrowland volgens de stemmen van fans wereldwijd. Elke werkdag worden tussen 09:00 en 17:00 uur 125 tracks uitgezonden, tot aan de ontknoping op vrijdag 9 mei. Nieuw dit jaar is dat fans nog tot 8 mei kunnen stemmen op de eindvolgorde van de top 10 via de Tomorrowland-app of website. Door mee te stemmen maak je kans op twee Full Madness-passen voor Tomorrowland België 2025 (Weekend 2). Vorig jaar leidde de stemming tot een eclectische top 10 met onder andere Avicii, Dimitri Vegas & Like Mike, David Guetta en Swedish House Mafia. Dit jaar zijn er drie nieuwe binnenkomers in de top 10.
Tweede Radio Report van 2025 is uit
De tweede editie van het Hans Knot International Radio Report voor 2025 is verschenen. Met daarin het verhaal over de verrassende dood van Adriaan Van Landschoot, directeur-eigenaar van Radio Atlantis. We staan ook stil bij het overlijden van Gary Stevens en Nico Volker. Er is een interessant artikel van Martin van der Ven over het Radio Brod-project en dat van Alan Weiners, de figuur achter de MV Sarah van Radio New York International. Norman Barrington vertelt uitgebreid over zijn jingle-hobby en Bob LeRoi viert 60 jaar radio. In de vorige editie hadden we informatie over een mislukt zendschip voor Suriname en Leon Keezer vertelt nu nog meer over dat project. Tot slot is er een blik op de Amsterdamse radioscène in de jaren 80. Natuurlijk zijn er de e-mails van lezers. U kunt het rapport hier downloaden.