Nooddecreet voor mux 5A/5D in mediacommissie
In de Vlaamse commissie Media wordt volgende week een wijziging van het Mediadecreet besproken die het mogelijk moet maken om de licentie voor de mux 5A/5D te redden, nu Belgian Tower Company (ex-Norkring) beslist heeft om er eind maart de stekker uit te trekken. Het voorstel is om de Vlaamse Regulator voor de Media (VRM) toe te staan tijdelijke licenties toe te kennen aan een samenwerkingsverband van de getroffen omroeporganisaties. Dit garandeert de continuïteit van uitzendingen en voorkomt economische schade. De tijdelijke licentie loopt tot 31 december 2027, wanneer ook de lopende licentie voor frequentieblok 11A afloopt. Het voorstel stipuleert ook dat het DAB+-netwerk “optimaal benut moet worden” door ook andere geïnteresseerde omroepen toegang te geven, mits ze in het Nederlands uitzenden en onafhankelijk zijn van politieke partijen. De commissievergadering is op donderdag 13 maart om 14 uur live te volgen via deze weg.
Nederland: veiling regionale frequenties in juridisch moeras
In Nederland spannen DPG Media en Talpa Network een rechtszaak aan tegen de minister van Economische Zaken. Ze willen dat de veiling van de regionale radiofrequenties wordt opgeschort. Volgens beide mediagroepen zijn de regels oneerlijk, omdat sommige landelijke zenders (zoals KINK en SLAM!) via een constructie alsnog regionaal op FM kunnen uitzenden. Dit zou de concurrentie verstoren en de afgesproken strikte scheiding tussen landelijke en regionale radiozenders ondermijnen. DPG en Talpa wijzen op eerdere adviezen waarin werd gesteld dat een duidelijke scheiding nodig is. Ze stellen dat ze bij de vorige veiling van landelijke frequenties in 2023 rekening hielden met deze scheiding en nu benadeeld worden. Ook FD Mediagroep (BNR Nieuwsradio) steunt de zaak, zonder zelf te procederen. Branchevereniging NLCR en andere partijen delen de zorgen en overwegen ook juridische stappen. Ze vinden de regels onduidelijk en vrezen langdurige procedures. Daarnaast bekritiseren ze de nieuwe luistercijfersystematiek en de veiling als methode, omdat deze nadelig is voor kleinere zenders. Tot nu toe is er echter weinig met hun bezwaren gedaan. Mediahuis (SLAM!) en KINK geven momenteel geen commentaar op de zaak.
UK: King Charles deelt zijn playlist
De Britse koning Charles III deelt zijn persoonlijke muziekvoorkeuren in een speciale radio-uitzending ter ere van de Commonwealth Day op maandag 10 maart. In The King’s Music Room, dat op Apple Music 1 wordt uitgezonden, onthult hij een brede muzieksmaak, variërend van disco en reggae tot afrobeat. Zijn playlist bevat onder andere Kylie Minogue, de Nigeriaanse Davido, jazz- en R&B-zangeres Raye, reggae-icoon Bob Marley en Grace Jones. De uitzending werd opgenomen in Buckingham Palace en bevat persoonlijke anekdotes over ontmoetingen met zijn favoriete artiesten. Charles zegt dat muziek altijd heel belangrijk was voor hem, veel herinneringen oproept, troost biedt en vreugde brengt. Hij vindt het programma een innovatieve manier om de 56 landen van het Gemenebest, waarvan 14 hem als staatshoofd erkennen, in muziek te verenigen. De uitzending wordt maandagochtend om 06:00 GMT (07:00 uur Belgische tijd) uitgezonden.
Ondanks dat ik hier op de grens zit van 5A naar 5D is 5A hier met dikke voorsprong het sterkste signaal, benieuwd of dit zo gaat blijven na deze maand. Het beste is overschakelen naar 10A dan kunnen de lokale bij genoeg belangstelling een extra blok gebruiken voor grensradio’s die nu moeten kiezen voor een provincie die toevallig de dichste antenne heeft staan. Dan denk ik eventueel aan een extra netwerk voor de regio’s Dendermonde, Mechelen en Brabantse Kouters.