Radio 1-rubriek baart een vrolijk boekje
Een berichtje over een boek dat niet over de radio gaat, maar dat zijn bestaan wel volledig heeft te danken aan een radioprogramma. Het gaat over ‘Het grote ontbreekwoordenboek‘ van Rick de Leeuw en Ruud Hendrickx. Het ‘ontbreekwoord’ is sinds het voorjaar van 2022 een wekelijks item (op woensdag) in het Radio 1-lunchprogramma Nieuwe feiten, waarin muzikant Rick de Leeuw op zoek gaat naar totaal nieuwe woorden voor herkenbare gevoelens en situaties, maar die in onze Nederlandse taal vooralsnog ongedefinieerd bleven. Ruud Hendrickx, u kent hem vast nog als de taalraadsman van de VRT (Geertje Slangen volgde hem begin 2022 op in die functie), beoordeelt de inzendingen als een eenmansjury. Het is een fijne rubriek die nog eens de ouderwetse kracht van radio illustreert, want wekelijks goed voor honderden en de laatste tijd zelfs meer dan duizend reacties. ‘Hamerglas’, ‘kapotverbeteren’, ‘einderzucht’, ‘overouderen’, ‘huicheljuichen’, ‘digidolen’, ‘donderslags’, ‘sopperen’: het zijn slechts enkele van de tientallen nieuwe woorden die werden geboren dankzij deze leuke radiorubriek die de Nederlandse taal op een vrolijke manier verrijkt. Dat vraagt – met het eindejaar in zicht – om een boekje. Je leest er ook hoe je daar zelf een steentje aan kunt bijdragen. Hier te bestellen.
Secondhangdsongs, meer dan een knipoog naar The Originals
Veel liedjes worden gecoverd, dat is geen nieuws. Maar wie pakte ooit uit met de originele opname? Lang voor het internet bestond maakte oud-radiomaker Arnold Rypens van die vraag al zijn levenswerk, waarvan je het resultaat trouwens nog steeds kunt terugvinden op The Originals. Maar er is intussen ook al even de website Secondhandsongs. Je vindt er terug welke originele song gecoverd werd door welke artiest. En je kan beide nummers ook nog eens beluisteren. Deze database bevat liefst 140.638 originele nummers, en ruim 1,2 miljoen covers van bijna 200.000 artiesten. Je bent er dus wel even zoet mee. En het voorkomt dat presentatoren foute informatie over een opname geven. (HVG)
Vintage is hot, vintage jingles too
Vintage jingles zijn cuts uit de jaren 60, 70, 80, 90 en 00 die opnieuw kunnen worden ingezongen. Het gaat om producties voor stations met een AC, Top 40 classic of Oldies-format. In bijna alle gevallen zijn het cuts uit de catalogus van de Amerikaanse partner van het Nederlandse Top Format, JAM in Dallas. Denk dan aan zeer populaire pakketten als Warp Factor, Skywave, Totally Kool en Do it again. Soms zijn het ook eigen pakketten, zoals Kiss ’n Tell, bij de Haarlemse jingle-producent in 2000 gemaakt voor Isabelle (Brinkman) op 3FM. De dienst wordt aangeboden met de slogan “Vintage is hot, vintage jingles too” en wordt gerund door vintage-producer Bart van Gogh. Om te beluisteren en zelfs om naar te kijken. (Jingleweb.nl)