RadioVisie

  • .
    .

Nederland: FM-veiling heeft ook onlosmakelijke gevolgen op DAB+

De uitkomst van de veelbesproken veiling van de Nederlandse landelijke commerciële FM-kavels heeft vanaf 1 september ook onlosmakelijke gevolgen op DAB+, in hoofdzaak op de landelijke commerciële mux 11C. Vooral voor Mediahuis wordt het flink puzzelen om alle radioproducten een plekje te gunnen in de Nederlandse digitale ether.

Mediahuis kon tot veler verbazing slechts twee FM-kavels kopen. Wat de Nederlandse pers niet vermeldt is dat hierdoor ook de digitale kaarten ingewikkeld komen te liggen. Op de mux 11C krijgt Mediahuis hierdoor slechts 256 kbp/s aan capaciteit (elke FM-kavel correspondeert met 128 kbp/s capaciteit op 11C). Momenteel beschikt Mediahuis in die mux over 512 kbp/s.

Die resterende 256 kilobits per seconde moeten worden verdeeld over liefst vier stations (Veronica, 100% NL, SLAM! en Sublime). Dan kom je in eerste instantie uit op slechts 64 kbp/s per station. Dat is eventueel doenbaar, maar het is echt wel de ondergrens voor een kwalitatief signaal via DAB+. Verre van ideaal dus.

Er zijn wel enkele uitwegen mogelijk. Mediahuis heeft op de gelijkwaardige tweede commerciële mux (9C) twee plekjes met 96 kbp/s (Sunlite en Nostalgie). Men zou kunnen overwegen om die twee producten te downgraden naar 64 kbp/s en hen te verplaatsen naar 11C. Sunlite noch Nostalgie hebben commercieel momenteel al enige betekenis van formaat. Ze worden zelfs niet vermeld in de NMO Luistercijfers. In dat geval kunnen bv. Veronica en 100% NL, als de twee belangrijkste commerciële radioproducten van Mediahuis, via DAB+ terug naar 96 kbp/s worden gebracht.

Een extra optie is dat Mediahuis gaat shoppen voor bijkomende ruimte op 11C. Veel mogelijkheden zijn er niet, maar we zien toch één interessant koopje. Zo beschikt nu ook Financial News Radio vanaf september over 128 kbp/s. Daarvan hebben ze er eigenlijk maximaal maar 96 echt zelf nodig. Blijft dus 32 kbp/s waarmee de nieuwkomer bij Mediahuis tegelijk veel goodwill kan kopen, gelet op de enorme krantenportefeuille van de groep.

Mediagroepen hebben namelijk een verfoeilijk sterke traditie in het zoveel mogelijk doodzwijgen van commerciële radiostations waarin ze zelf geen aandelen hebben. Ter illustratie: in Vlaanderen hebben de kranten van Mediahuis (ook die van DPG Media trouwens) nog nooit één letter besteed aan de digitale talkradio Business AM. We kunnen hierover een veel langer epistel maken, maar dat is niet het onderwerp van dit artikel. Long story short: die 32 kbp/s op overschot zou Mediahuis gewoon zeer goed uitkomen om bv. SLAM! en Sublime elk te versterken tot 80 kbp/s. Daarnaast blijft het momenteel nog onzeker of Mediahuis de gehuurde kavel van Vintage Veronica via MTVNL op termijn zal aanhouden.

KINK verdwijnt, GNR blijft op 11C

Voor de overige mediaspelers liggen de kaarten voor DAB+ minder complex. Wel lijkt het een certitude dat KINK van de 11C zal verdwijnen. De rockzender huurt daar momenteel nog een restje van 48 kbp/s via Mediahuis, maar KINK beschikt intussen via 9C zelf over drie eigen kavels van 96kbp/s. De nevenproducten Kink 80s en K-Rock werden zelfs teruggeschroefd naar 64 kbp/s om GNR-nonstop, het tijdelijke nevenproduct van Groot Nieuws Radio (de protestantse variant op Radio Maria), ook een plekje te gunnen.

Het lijkt er echter op dat Groot Nieuws Radio gewoon op de 11C kan blijven, als huurder van 64 kbp/s bij BNR Nieuwsradio, dat zelf ruim voldoende heeft aan 64 kbp/s. GNR leefde immers in dubio omdat het op 11C afhankelijk is van BNR en het tot gisteren onzeker was dat BNR Nieuwsradio opnieuw ‘zijn’ FM-kavel zou winnen.

Luxeprobleem voor DPG Media

Bij Talpa Radio wijzigt er, na de digitale stoelendans door de verkoop van Radio Veronica, niks meer aan de beschikbare ruimte op 11C. De kans is dus vrij groot dat Talpa niet zal raken aan de invulling en de bitrates van de huidige vijf producten in die mux (Sky Radio, 538, Radio 10, Sky Radio Hits en 538 nonstop).

DPG Media tot slot krijgt in 11C vanaf september 256 kbp/s ter beschikking, een verdubbeling van de huidige capaciteit. Die kun je op meerdere manieren benutten. Je kunt bv. je twee hoofdstations (Qmusic en wellicht Joe) elk op 96 kbp/s zetten en de resterende 64 kbp/s aan Qmusic non-stop geven. Die laatste heeft doorgaans goede luistercijfers, maar heeft op 11C momenteel slechts 48 kbp/s ter beschikking.

Bovendien beschikt DPG Media ook nog over drie keer 96 kbp/s in 9C, eveneens in functie van de themakanalen voor Qmusic en Joe. Het valt dus nog af te wachten hoe ze dat intern precies gaan verdelen, maar in vergelijking met de situatie bij Mediahuis spreken we bij DPG Media eerder over een luxeprobleem.


1 Reactie
Inline feedback
Bekijk alle reacties
Gerrit
Gerrit
8 juli 2023 - 16:40 16:40

Mooie analyse!

Populair bij RadioVisie
Don`t copy text!