RadioVisie

  • .
    .

UK luistercijfers: commerciële radio vergroot de kloof op BBC

>> Nieuw! RadioVisie kan je nu ook volgen via Instagram en LinkedIn!

Het Verenigd Koninkrijk beleefde een erg vruchtbare radiozomer, maar het zijn vooral de commerciële radiozenders die de vruchten plukken. De BBC kon het afgelopen kwartaal zijn bereik weliswaar net handhaven, maar op jaarbasis zien de luistercijfers bloedrood.

Het algemene luistercijfer, het aantal Britten dat minstens wekelijks naar de radio luistert, steeg in het derde kwartaal van 2022 naar 49,7 miljoen mensen (88,8 procent van de 15+). Die luisteren samen wekelijks 1,02 miljard uren ‘live’ naar de radio, vier miljoen uur meer dan in het tweede kwartaal. Dat is gemiddeld 20,6 uur per luisteraar. Dat is alvast een opsteker, want in de meeste landen wordt tijdens de zomer net minder naar de radio geluisterd.

De winst gaat vooral naar de commerciële radio dat de kloof met de verzamelde BBC-stations vergroot naar 5,2 miljoen uur, een ‘all time record’. Alle nationale BBC-radio’s verliezen luisteraars ten opzichte van vorig jaar, net als de lokale BBC-stations.

66 procent van alle luisteruren werden geconsumeerd via digitale weg. Vooral de smartspeakers – die pas sinds dit jaar apart worden gemeten – zitten verder in de lift (13,4 procent), ten nadele van het luisteren via websites en apps. DAB(+) blijft de belangrijkste luisterbron, maar valt terug onder de 40 procent.

BBC

Van de nationale BBC-radio’s toont BBC Radio 2 zich opnieuw de meest stabiele. De ontbijtshow van Zoe Ball stijgt naar 7,37 miljoen luisteraars. BBC Radio 1 weet zich na het dieptepunt in het tweede kwartaal aardig te herpakken, maar in vergelijking met vorig jaar ligt het bereik nog steeds 1 procent lager. BBC Radio 3, BBC Radio 4, BBC Radio 5 Live en BBC 6 Music krijgen echter allemaal een serieuze oplawaai te verduren.

Enkel het themakanaal BBC Radio 5 Sports Extra, dat niet voltijds uitzendt, liet winst optekenen. Ook de BBC World Service, BBC Nations Radio en Local BBC Radio verliezen fors tegenover een jaar geleden, terwijl BBC Radio Scotland zelfs een verlies van 20 procent laat optekenen en BBC Radio London op een jaar tijd bijna een derde van zijn luisteraars verloor.

Global

Global, de grootste commerciële radiogroep, vestigt een nieuw record met een marktaandeel van 24,4 procent. Heart bereikt wekelijks globaal opnieuw meer dan 10 miljoen Britten, waarbij vooral het succes van Heart Dance opvalt, dat voor het eerst boven het miljoen gaat, terwijl ook Capital Dance het aantal luisteraars verdrievoudigde op een jaar naar 820.000 luisteraars. Heart 00s maakt zijn debuut in de luistercijfers met een wekelijks bereik van 212k. Capital doet het als globaal merk beter dan het vorige kwartaal, mede dankzij aardige winst in Londen, maar op jaarbasis is er een verlies van 3,5 procent. Smooth Radio laat lichte winst optekenen, net als Gold en het alternatieve Radio X.

Bauer

Bij Bauer was er in het derde kwartaal globaal winst voor het Hits-merk (dat vooral wordt gedragen door 26 lokale stations die onder een eigen naam uitzenden), maar verlies voor het overkoepelende Hits Radio. Winst was er voor het andere lokale netwerk Greatest Hits Radio (24 stations noteerden winst, 19 verlies), samen goed voor 4,1 miljoen luisteraars.

Het netwerk Magic Radio landt op 3,7 miljoen luisteraars, waarbij het hoofdstation 2,8 miljoen luisteraars aanbrengt. Het themakanaal Magic Chilled doet het prima met nu al 410.000 luisteraars. Bij Absolute Radio zijn het vooral de spin-offs die het goed doen, met vooral winst voor Absolute Radio 60s en Absolute Radio 00s. Het KISS netwerk stijgt naar 4,3 miljoen luisteraars, met opnieuw winst voor het digitale product KISSTORY.

Wireless

De radiostations van Rupert Murdoch doen het niet zo goed. TalkRadio, dat fusioneerde met TalkTV, verliest dit kwartaal, maar doet het wel beter dan vorig jaar, met een wekelijks bereik van 637.000 luisteraars. talkSPORT blijft stabiel met net geen 3 miljoen luisteraars. Virgin Radio en Times Radio noteren allebei verlies.

De uitdagers

Bij de uitdagers blijft het op de ‘boomers’ gerichte Boom Radio een opmerkelijk succesverhaal schrijven, met nu al 443.000 luisteraars op weekbasis, een winst van 32 procent ten opzichte van het tweede kwartaal en bijna een verdubbeling tegenover vorig jaar.

Ook het nog piepjonge conservatieve GB News Radio haalt nu al 415.000 luisteraars, de helft meer dan in het vorige kwartaal. Daarmee is het de hardste groeier, al blijft het voorlopig wel de kleinste onder de Britse praatzenders.

Tot slot nog deze blikvanger: Tomorrowland One World Radio werd voor het eerst gemeten in Rajar en heeft in de UK momenteel een wekelijks bereik van 28.000 luisteraars.

Station/Network/BrandJun ’22 (x1000)Sep ’22 (x1000)QonQ Sep ’22 %
BBC Radio 21453014462-0,47
BBC Radio 4 (including 4 Extra)1072510239-4,75
Heart Brand (UK)973210110+3,74
BBC Radio 4102969802-5,04
Hits Radio Brand94509792+3,49
BBC Radio 174758145+8,23
Heart Network (UK)77667944+2,24
BBC Local Radio76737824+1,93
Capital Brand (UK)72837358+1,02
Hits Radio Network62506570+4,87
BBC Local Radio in England56655775+1,9
Capital Network (UK)56695720+0,89
BBC Radio 5 live (inc. sports extra)57075652-0,97
Smooth Brand (UK)54505573+2,21
Wireless National Network56605494-3,02
Absolute Radio Network50515255+3,88
BBC Radio 5 live51244874-5,13
Smooth Radio Network (UK)47174835+2,44
Classic FM49684645-6,95
KISS Network41114262+3,54
Greatest Hits Network40184122+2,52
Wireless Speech Network39323803-3,39
Greatest Hits Radio36413722+2,18
Magic Network38543694-4,33
LBC Brand (UK)32953011-9,43
talkSPORT Network29592863-3,35
Magic27052847+4,99
talkSPORT26882705+0,63
KISS25212702+6,7
Absolute Radio22222488+10,69
BBC 6 Music28502465-15,62
LBC (UK)26092453-6,36
KISSTORY21182299+7,87
Radio X Network (UK)18981970+3,65
Virgin Radio Network19331902-1,63
BBC Radio 5 live sports extra14261746+18,33
BBC Radio 4 Extra18881731-9,07
BBC Radio 320221708-18,38
Gold Network (UK)15881671+4,97
Capital XTRA Brand UK16271630+0,18
Absolute 80s14601545+5,5
Capital XTRA (UK)13671427+4,2
Heart 80s13251407+5,83
Virgin Radio14401330-8,27
Planet Rock12371299+4,77
Hits Radio13341233-8,19
BBC World Service14081203-17,04
Heart Dance7521007+25,32
Absolute Radio 90s922961+4,06
Absolute Classic Rock840866+3
LBC News (UK)1017863-17,84
Heart 90s874839-4,17
Capital Dance789820+3,78
1Xtra from the BBC749724-3,45
talkRADIO686637-7,69
Heart 70s575630+8,73
Mellow Magic522544+4,04
Times Radio570542-5,17
Smooth Radio Chill547532-2,82
Jazz FM530478-10,88
BBC Asian Network UK473476+0,63
Heat447456+1,97
Magic Soul456455-0,22
Boom Radio336443+24,15
GB News Radio277415+33,25
Magic Chilled376410+8,29
Sunrise Radio National376348-8,05
Kerrang!353341-3,52
Smooth Radio Country336326-3,07
Capital XTRA Reloaded407324-25,62
Absolute Radio 70s313313=
Virgin Radio Anthems270299+9,7
talkSPORT2461296-55,74
Absolute Radio Country274282+2,84
Virgin Radio Chilled252271+7,01
Scala Radio293265-10,57
KISS Fresh301254-18,5
Absolute Radio 00s182244+25,41
Virgin Radio Groove170215+20,93
Heart 00sNO212NO
Magic at the Musicals192169-13,61
Absolute Radio 60s164150-9,33
Absolute Radio 10s62116+46,55
Tomorrowland One World RadioNO28NO
GroupJun ’22 (x1000)Sep ’22 (x1000)QonQ Sep ’22 %
All Radio4896949677+1,43
All Commercial Radio3628238188+4,99
All BBC Radio3295733021+0,19
All BBC Network Radio3028930296+0,02
All National Commercial2463426227+6,07
All Local Commercial (National TSA)2400525856+7,16
All Local Commercial Radio (ILR)2400025837+7,11
Total Global Radio (UK)2385223953+0,42
Bauer Media Audio UK – Total1952719771+1,23
Total Wireless58425679-2,87
Communicorp UK30433157+3,61
Nation Broadcasting Group867876+1,03

TVV Sound

Blikvangers op deze dag

Je zou ook interesse kunnen hebben in...

UK luistercijfers: BBC Radio in vrije val

Commerciële radio steekt voor het eerst in 23 jaar de BBC voorbij. BBC Radio 1 Lees verder

UK luistercijfers: winst voor commerciële en digitale radio

Het digitale luisteraandeel steeg opnieuw naar een nieuw record: 67,9 procent, tegenover 64,5 procent in Lees verder

UK luistercijfers: winnaars en verliezers bij alle radiogroepen

In Groot-Brittannië gebeurt nu 64,4 procent van al het radioluisteren via digitale weg, zo blijkt Lees verder

UK luistercijfers: Digitale radio breekt records

In het Verenigd Koninkrijk werden deze week de eerste luistercijfers gepubliceerd in 18 maanden. De Lees verder

Luistercijfers Nederland: Qmusic groeit niet meer

NPO Radio 2 is de opnieuw verrassend marktleider in Nederland, bij Qmusic is de groei Lees verder

Blad 1637: Fabian Hermans, luistercijfers Frankrijk, Adformatie

• Fabian's radiodebuut met NRJ 40 • Frankrijk: zit radio in vrije val? • Nederland: Lees verder

Luistercijfers Frankrijk: France Inter oppermachtig, Europe 1 ondermaats

Het uithangbord van Radio France deelde een gevoelige tik uit aan de achtervolgers die gemengde Lees verder

Blad 1635: DAB+ in Italië, luistercijfers Marokko, Donkere Dagen Top 50

• Lokale DAB+ gestart in Treviso • Marokko: religieuze radiostations blijven op kop • Stemmen Lees verder

Inschrijven
Abonneren op
guest

0 Reacties
Inline feedback
Bekijk alle reacties
Don`t copy text!
0
Deel hier gerust uw gedachtenx