RadioVisie

  • .
    Amptec
    .

UK luistercijfers: BBC Radio in vrije val

>> Nieuw! RadioVisie kan je nu ook volgen via Instagram en LinkedIn!

De Britse Rajar-luistercijfers voor het tweede kwartaal van 2022 werden gisteren gepubliceerd en het meest opmerkelijke is dat de commerciële radio voor het eerst in 23 jaar de BBC voorbij steekt. BBC Radio 1 liet zijn laagste cijfer optekenen sinds de start van Rajar.

Het gecombineerde aandeel van de Britse commerciële radio bedroeg 49 procent, tegenover 48,1 procent voor de BBC. Het is geleden van het tweede kwartaal van 1999 dat commerciële radio een hoger aandeel had dan de openbare omroep. In totaalbereik (niet in aandeel) hebben de commerciëlen al sinds het vierde kwartaal van 2015 een voorsprong op de Beeb, maar de kloof van 200.000 wekelijkse luistercijfers is intussen gegroeid tot 3,3 miljoen luisteraars.

Bij de BBC ligt de oorzaak vooral bij de daling van het aantal luisteruren. Bij de commerciële radio daalde aantal luisteruren per week met 0,3 procent tot 488,5 miljoen, terwijl dat cijfer bij BBC Radio 4 procent daalde tot 479,8 miljoen.

Het totale wekelijkse bereik van de Britse radio staat nu op 49 miljoen mensen, wat neerkomt op 88 procent van de bevolking. Commerciële radio bereikt nu 36,3 miljoen mensen (tegen 35,1 miljoen toen het de BBC in 2015 inhaalde). Het totale publiek van BBC Radio daalde van 34,9 miljoen in het vierde kwartaal van 2015 tot 33 miljoen in deze nieuwe cijfers.

Ondanks dit overwicht voor de commerciële sector, worden de radiocijfers in deze nieuwe meting duidelijk beïnvloed door veranderend gedrag in de lentemaanden. Werknemers keerden terug naar hun kantoren en mensen gingen weer vaker reizen naarmate de Covid-19-beperkingen werden opgeheven.

Hits Radio loopt verder in op Heart

Global blijft de grootste commerciële groep met een wekelijks bereik van 23,9 miljoen luisteraars, 2 procent minder dan het vorige kwartaal, maar het luisteraandeel stijgt met 0,1 procent. Heart blijft het grootste commerciële radiomerk en bereikt wekelijks in totaal 9,7 miljoen mensen (min 5 procent). Capital bereikt een gecombineerd publiek van 7,3 miljoen mensen, alweer een minus van 3 procent.

Bauer Media Audio heeft wekelijks 19,6 miljoen luisteraars, een daling van 1 procent in vergelijking met het vorige kwartaal. Bauer slaagde er in dit kwartaal wel in om een ​​van de weinige publiekswinsten te laten optekenen: Hits Radio stijgt met 3 procent tot 9,5 miljoen en komt nu vervaarlijk dicht in de buurt van Heart. Het Greatest Hits-netwerk heeft een gecombineerd publiek van 3,6 miljoen mensen.

Klappen voor BBC én talkradio

BBC Radio 2 blijft niettemin het grootste radiostation in het algemeen met een publiek van 14,5 miljoen (een daling van 0,3 procent), terwijl BBC Radio 1 nog ‘amper’ 7,5 miljoen wekelijkse luisteraars telt. Dat is het laagste cijfer ooit sinds de Rajar-metingen dertig jaar geleden van start gingen. In september 2020 stond BBC Radio 1 nog op 11,5 miljoen luisteraars. De grootste daling is er echter voor BBC Radio 4: min 3 procent tot 10,7 miljoen.

Ook talkradio zit globaal in het verliezende kamp. LBC, uit de stal van Global, heeft nog een gecombineerd publiek van 3,3 miljoen en verliest 5,7 procent in vergelijking met het eerste kwartaal van 2022. Het netwerk talkRADIO en talkSPORT van Wireless (Rupert Murdoch) tekent een kwartaaldaling van 9,2 op tot 3,9 miljoen. Times Radio valt terug van 703.000 naar 570.000 en het beginnend radiomerk GBNews, dat simultaan op tv wordt uitgezonden, stijgt met 16 procent tot 277.000 wekelijkse luisteraars.

Bij de dappere kleintjes blijft Boom Radio dan weer een opmerkelijk succesverhaal, nu al goed voor 336.000 wekelijkse luisteraars.

Britten luisteren meer thuis

Rajar beschikt voor het eerst sinds het begin van de pandemie opnieuw over een volledig jaar aan luistercijfers per kwartaal. De enquêtes vielen stil vanaf juli 2020. Pas in september 2021 werd gestart met een vernieuwde methodologie.

Belangrijkste conclusie in vergelijking met pré-covid is dat het thuis naar de radio luisteren belangrijker is geworden. Het luisteraandeel thuis staat nu op 64 procent (59 procent in 2019). Het luisteren in de auto heeft zich intussen langzaam hersteld tot 21 procent.

Meer slimme luidsprekers, minder apps

Voor het eerst is er ook een kwartaal-op-kwartaalvergelijking voor het luisteren via slimme luidsprekers. Dat is nu goed voor 10,8 procent van al het radioluisteren (9,9 procent in het eerste kwartaal van 2022). De slimme luidsprekers zijn nu goed voor ongeveer de helft van al het online luisteren naar radio (22,3 procent). Het luisteren via websites en apps, daalde van 12,4 naar 11,5 procent.

Het merendeel van het totale luisteraandeel komt nog steeds van DAB(+) en is goed voor 40,8 procent. De verhouding tussen digitaal en analoog (FM/AM) luisteren bedraagt nu 67,6 tegenover 32,4 procent. In een gemiddelde week wordt er 674 miljoen uur digitaal geluisterd, waarbij DAB(+) 60 procent van dat cijfer voor zijn rekening neemt, website/apps 17 procent, slimme luidsprekers 16 procent en DTV 7 procent.

Ook de trend waarbij de luisterpiek opschoof van de ochtend naar de vroege voormiddag houdt nog steeds stand. Het totale ‘breakfast’-publiek daal ook op de lange termijn, van 12,5 miljoen wekelijkse luisteraars in juni 2012 tot 10,9 miljoen vorig kwartaal. De vroege voormiddag zit nu al een jaar stevig op 12 miljoen, waar dat tien jaar geleden schommelde tussen 11 en 12 miljoen.

  • De Rajar-infografiek voor het tweede kwartaal van 2022 vind je hier.
StationGroupQ1 2022 (x1.000)Q2 2022 (x1.000)QoQ % Ch
Total Global Radio (UK)Global Radio24,34223,852-2.0
Bauer Media Audio UK – TotalBauer Radio19,72419,527-1.0
BBC Radio 2BBC14,57914,530-0.3
BBC Radio 4 (including 4 Extra)BBC11,06610,725-3.1
BBC Radio 4BBC10,60410,296-2.9
Heart Brand (UK)Global Radio10,2289,732-4.8
Hits Radio BrandBauer Radio9,1949,450+2.8
Heart Network (UK)Global Radio8,4987,766-8.6
BBC Radio 1BBC7,6767,475-2.6
Capital Brand (UK)Global Radio7,5407,283-3.4
Hits Radio NetworkBauer Radio5,7986,250+7.8
Total WirelessTotal Wireless6,4785,842-9.8
BBC Radio 5 live (inc. sports extra)BBC5,8005,707-1.6
Capital Network (UK)Global Radio6,0685,669-6.6
Wireless National NetworkTalkSPORT6,2065,660-8.8
Smooth Brand (UK)Global Radio5,7625,450-5.4
BBC Radio 5 liveBBC5,5605,124-7.8
Absolute Radio NetworkBauer Radio5,2005,051-2.9
Classic FMGlobal Radio5,1594,968-3.7
Smooth Radio Network (UK)Global Radio5,2054,717-9.4
KISS NetworkBauer Radio4,2634,111-3.6
Greatest Hits NetworkBauer Radio4,1844,018-4.0
Greatest Hits Radio SalesBauer Radio4,2334,003-5.4
Wireless Speech NetworkTalkSPORT4,3323,932-9.2
Magic NetworkBauer Radio4,0833,854-5.6
Greatest Hits RadioBauer Radio3,8573,641-5.6
LBC Brand (UK)Global Radio3,4933,295-5.7
talkSPORT NetworkTalkSPORT3,2622,959-9.3
BBC 6 MusicBBC2,8462,850+0.1
MagicBauer Radio2,9782,705-9.2
talkSPORTTalkSPORT2,9512,688-8.9
LBC (UK)Global Radio2,7382,609-4.7
KISSBauer Radio2,3072,521+9.3
Absolute RadioBauer Radio2,1832,222+1.8
KISSTORYBauer Radio2,2072,118-4.0
BBC Radio 3BBC2,0532,022-1.5
Virgin Radio NetworkTalkSPORT2,1081,933-8.3
Radio X Network (UK)Global Radio1,9351,898-1.9
BBC Radio 4 ExtraBBC1,9721,888-4.3
Capital XTRA Brand UKGlobal Radio1,5241,627+6.8
Gold Network (UK)Global Radio1,4511,588+9.4
Absolute 80sBauer Radio1,5141,460-3.6
Virgin RadioTalkSPORT1,5891,440-9.4
BBC Radio 5 live sports extraBBC8071,426+76.7
BBC World ServiceBBC1,5171,408-7.2
Hits Radio SalesBauer Radio1,3021,386+6.5
Capital XTRA (UK)Global Radio1,3041,367+4.8
Hits RadioBauer Radio1,2441,334+7.2
Heart 80sGlobal Radio1,4091,325-6.0
Planet RockBauer Radio1,3141,237-5.9
LBC News (UK)Global Radio1,0571,017-3.8
Absolute Radio 90sBauer Radio998922-7.6
Heart 90sGlobal Radio793874+10.2
Absolute Classic RockBauer Radio940840-10.6
Capital DanceGlobal Radio800789-1.4
Heart DanceGlobal Radio658752+14.3
1Xtra from the BBCBBC749749=
talkRADIOTalkSPORT650686+5.5
Heart 70sGlobal Radio438575+31.3
Times RadioTalkSPORT703570-18.9
Smooth Radio ChillGlobal Radio468547+16.9
Jazz FMBauer Radio456530+16.2
Mellow MagicBauer Radio460522+13.5
BBC Asian Network UKBBC505473-6.3
talkSPORT2TalkSPORT504461-8.5
Magic SoulBauer Radio367456+24.3
HeatBauer Radio402447+11.2
Capital XTRA ReloadedGlobal Radio411407-1.0
Magic ChilledBauer Radio324376+16.0
Sunrise Radio NationalSunrise Radio385376-2.3
Kerrang!Bauer Radio446353-20.9
Smooth Radio CountryGlobal Radio312336+7.7
Boom RadioBauer Radio290336+15.9
Absolute Radio 70sBauer Radio404313-22.5
KISS FreshBauer Radio289301+4.2
Scala RadioBauer Radio344293-14.8
GB News RadioBauer Radio239277+15.9
Absolute Radio CountryBauer Radio212274+29.2
Virgin Radio AnthemsTalkSPORT276270-2.2
Virgin Radio ChilledTalkSPORT309252-18.4
Magic at the MusicalsBauer Radio203192-5.4
Absolute Radio 00sBauer Radio160182+13.8
Virgin Radio GrooveTalkSPORT166170+2.4
Absolute Radio 60sBauer Radio141164+16.3
Absolute Radio 10sBauer Radio3262+93.8

Blikvangers op deze dag

Je zou ook interesse kunnen hebben in...

UK luistercijfers: winst voor commerciële en digitale radio

Het digitale luisteraandeel steeg opnieuw naar een nieuw record: 67,9 procent, tegenover 64,5 procent in Lees verder

UK luistercijfers: winnaars en verliezers bij alle radiogroepen

In Groot-Brittannië gebeurt nu 64,4 procent van al het radioluisteren via digitale weg, zo blijkt Lees verder

UK luistercijfers: Digitale radio breekt records

In het Verenigd Koninkrijk werden deze week de eerste luistercijfers gepubliceerd in 18 maanden. De Lees verder

Luistercijfers UK: commerciëlen knagen verder aan BBC

In Groot-Brittannië luisterde 88,4 van de bevolking (15+) wekelijks naar de radio in het vierde Lees verder

Luistercijfers Nederland: Qmusic domineerde de zomer

De luistercijfers van juli en augustus bevestigen de dominante positie van Qmusic. Radio 10 blijft Lees verder

Luistercijfers Frankrijk: France Inter is heer en meester

France Inter kende, op basis van de luistercijfers van juli en augustus, een meer dan Lees verder

Luistercijfers Nederland: Stilte voor de storm

Weinig tot geen hiërarchische veranderingen in het Nederlandse radiolandschap in de cijfers met de eerste Lees verder

Het mysterie van de EBU Audience Trends

Bizar fenomeen: het jaarlijkse Europese rapport Audience Trends Radio van de EBU correspondeert in geen Lees verder

Inschrijven
Abonneren op
guest

3 Reacties
Inline feedback
Bekijk alle reacties
Eppie Otter
Eppie Otter
5 september 2022 - 16:13 16:13

Radio Caroline mis ik in de lijst. Die zullen toch wel meer dan 62.000 luisteraars hebben?

kees flipsen
kees flipsen
5 september 2022 - 22:03 22:03
Antwoord aan  Rudy De Saedeleir

Over radio Caroline gesproken. Ik zou wel eens willen weten hoeveel mensen dagelijks hier in de BENELUX naar hun luisteren. Blijkbaar genoeg voor muziek magazine LFL om reclame te maken voor hun blad op deze zender. Om de twee uur en in het Nederlands. Dat moet voor de Britten een vreemde gewaarwording zijn.

Don`t copy text!
3
0
Deel hier gerust uw gedachtenx