Lutgart Simoens, in (oudere) radiomiddens wordt haar naam nog steeds met ontzag uitgesproken, haar zus Lieve geniet hetzelfde respect, maar dan vooral in de tv-wereld. Helaas moeten we de voorgaande zin sedert woensdag jongstleden in de verleden tijd schrijven. Op 21 maart is Lieve in Tervuren overleden, op 91 jarige leeftijd. Minder bekend is het feit dat ook zij een radioverleden heeft. VRT.nws dook in de historiek.
Lieve Simoens presenteerde van 1956 tot 1961 het allereerste kleuterprogramma op de drie jaar eerder gestarte NIR. Ze noemde zichzelf Tante Lieve in het door haar bedachte en geregisseerde ’Klein Klein Kleutertje’. Een programma voor de kleinsten boordevol liedjes, spelletjes, verhalen en poppenkast, dat elke zondagmiddag rechtstreeks, met publiek in de studio, werd uitgezonden.
Eerder was Lieve echter al voor de radio beginnen te werken. Na de Tweede Oorlog, in 1948, was ze met haar man naar Leopoldstad in Belgisch Congo vertrokken om er voor de toenmalige Wereldomroep en voor Radio Belgisch Congo, te werken. Ze maakte er programma’s voor de Vlamingen in de kolonie en vergat daarbij, toen ook al, de jeugd niet.
In de jaren 50 keerde het koppel terug naar België en kwam het bij de openbare omroep terecht. In 1961 ontfermde Bob Davidse zich over ‘Klein Klein Kleutertje’. Waarna Lieve verhuisde naar de wetenschappelijke uitzendingen en de schoolradio en -televisie. Zij ging met pensioen in 1989.
Lieve Simoens bracht eind jaren 50, begin jaren 60, ook enkele kinderboeken uit, zogenaamde ‘voorleesboeken’, voor kinderen vanaf zes jaar. Opmerkelijk: op 30 januari 2018 overleed Terry Vanginderen, een van de opvolgster van Lieve Simoens als ’tante’ bij ‘Klein, kleine kleutertje’.
Bron en foto (bovenaan): VRT.nws