RadioVisie

  • .
    .

Luistercijfers Nederland: De Top 2000 en de rest

>> Nieuw! RadioVisie kan je nu ook volgen via Instagram en LinkedIn!

NPO Radio 2 is dankzij de Top 2000 stevig marktleider, dat hoeft niet te verbazen. Het NPO-station doet het zelfs 1,1 procent beter dan een jaar geleden. Ook Sky Radio is een winnaar, dankzij het kerstjasje. Radio 10 haalt Qmusic in en is nu de tweede zender, maar in vergelijking met vorig jaar daalt Radio 10 met 0,7 procent.

De gemiddelde luistertijd is in deze periode 2 uur en 36 minuten per dag (vorige periode: 2 uur en 27 minuten). De gemiddelde luistertijd van de luisteraars is 4 uur en 13 minuten (vorige periode: 4 uur en 3 minuten).

Het zijn tevens de laatste cijfers volgens de ‘oude’ meetmethode van het dagboek. Sinds 1 januari 2023 is het vernieuwde luisteronderzoek gestart, hierbij wordt het luistergedrag van de Nederlandse bevolking gemeten aan de hand van een speciale app van onderzoeksbureau Ipsos, waarbij de luistercijfers worden gebaseerd op een elektronische, passieve meting. Daarnaast krijgt de markt veel sneller toegang tot de data. (later meer)

Daar in dat kleine café

De conclusies inzake de voorkeur tijdens de eindejaarsdagen, op basis van de luistercijfers voor november en december 2022 van het Nationaal Luister Onderzoek, losten de gestelde verwachtingen in. NPO Radio 2 deelde dankzij de Top 2000 een mokerslag uit. Met uitzondering van Sky Radio en Radio 10 werden de commerciële concurrenten behoorlijk teruggeslagen. 

De publieke eindejaarsmarathon van NPO Radio 2 tussen oud en nieuw waarbij het publiek opnieuw het meest tot de verbeelding sprekende muziek café mocht bezoeken, lokte een massa feestvierders. Er werd zowel in het Hilversumse museum voor Beeld en Geluid als thuis, na twee door Covid-19 verboden edities, flink uit de bol gegaan. 

Alle remmen los en even geen klaagzang over de energiecrisis of over het oorlogsgeweld in Oekraïne. Ook de presentatoren toonden zich van hun beste en zelfs grappigste kant. Van biertjes tappen voor de aanwezigen tot dansen op de toog en een quiz om de muziekkennis te testen. Goed voor veel sfeer die de luisteraars aanstak en zich uiteindelijk vertaalde in een indrukwekkende landelijke waardering. Een marktaandeel van 17,7%, een winst van 5,2% en zelfs een volle procent beter dan de vorige editie in 2022. Voldoende redenen dus voor extra champagne op kantoor.

Wonden likken

Bij Talpa had men zich reeds vooraf neergelegd bij de wetenschap dat de lijst van tweeduizend nummers schade zou berokkenen. Dat die zo groot zou zijn, was toch nog een verrassing. Het bedrijf van de geplaagde mediatycoon John de Mol, noteerde wel een winst van 1%. Sky Radio maakte zijn naam als ‘The Christmas Station’ meer dan waar door met 2,3% extra naar 9,7% te klimmen. Een duidelijk bewijs dat de luisteraars de steeds terugkerende hits van Mariah Carey, Wham!, Paul McCartney en The Eagles nog steeds op prijs stellen. 

538 op minimale kracht?

Radio Veronica, waar de onzekerheid over het voortbestaan door de nakende frequentieverdeling de eindejaarsstemming behoorlijk drukte en Qmusic deelden in de malaise. Het traditionele eindejaarsoverzicht van de ‘Nederlandse Top 40’ plus het bruisend danceaanbod, konden de uitglijder op Elfsteden niveau niet beletten. 

Ook Radio 538 ontgoochelde. De terugval van 8,0% naar 6,7% werd een zware teleurstelling voor programmaleider Dave Minneboo die in de loop van vorig jaar voor veel geld was teruggehaald bij Qmusic om orde op zaken te stellen. Of we hier schrijven over weggegooide miljoenen euro’s moet de komende weken en maanden duidelijk worden. (FVM)

 Stationnov-dec 2022okt-nov 2022 verschil %nov-dec 2021 verschil %
01NPO Radio 217,712,5+5,216,6+1,1
02Radio 1010,59,5+111,2-0,7
03Qmusic10,412,1-1,710,8-0,4
04Sky Radio9,77,4+2,39,5+0,2
05NPO Radio 177,8-0,86,9+0,1
06Radio 5386,78-1,38-1,3
07NPO Radio 56,17,1-16,8-0,7
08Radio Veronica3,23,7-0,53+0,2
09NPO 3FM2,52,6-0,12,2+0,3
10100% NL2,22,6-0,42,5-0,3
11NPO Klassiek2,12,4-0,32,2-0,1
12SLAM!1,61,9-0,31,1+0,5
13Kink1,11,3-0,20,9+0,2
14BNR Nieuwsradio0,80,8=0,6+0,2
15classicnl0,60,6=0,7-0,1
16Sublime0,50,6-0,10,7-0,2
17Radio Decibel0,20,3-0,1NONO
ORN Radio7,58,1-0,66,7+0,8
Overige zenders5,66,4-0,85,3+0,3
E Power Radio3,84,4-0,64,4-0,6

Blikvangers op deze dag

Je zou ook interesse kunnen hebben in...

Inschrijven
Abonneren op
guest

0 Reacties
Inline feedback
Bekijk alle reacties
Don`t copy text!
0
Deel hier gerust uw gedachtenx