RadioVisie

  • .
    .

1998: BVN – letterwoord kreeg andere invulling (video)

Een gemiddeld toerist aan de Costa Del Sol, het Zwarte Woud of desnoods op de toppen van de Zugspitse, kon destijds alleen via de kortegolf-radio berichten uit het Nederlandse of Vlaamse thuisland ontvangen. In 1996 en 1997 kwam daar, onder impuls van de Nederlandse Wereldomroep, verandering in. 

BVN (het Beste Van Nederland), een ‘radio met televisiebeelden’ startte testuitzendingen via de Hotbird- en de Astra-satellieten. Informatieve en culturele programma’s waren plots via een eenvoudige schotelantenne te ontvangen in geheel Europa. Om de culturele band met Vlaanderen enigszins te benadrukken, werden ook een aantal VRT-programma’s in het pakket opgenomen. 

In 1998 was BVN dagelijks te ontvangen van 19:00 tot 00:00 uur. Het ligt in de bedoeling om dit jaar het zendbereik uit te breiden naar Noord- en Centraal-Amerika. De Vlaamse deelname beperkte zich tijdens de experimentele uitzendingen tot het gratis ter beschikking stellen van VRT-programma’s als ‘Tik Tak’ (kleuters) en ‘Het Journaal’, maar die zal dit jaar fors (?) worden uitgebreid.

Vlaanderen doet extra duit in het zakje

Vlaams minister-president Luc Van Den Brande is erg gelukkig met het Nederlandse initiatief, want onder zijn impuls gaf de Vlaamse regering onlangs haar principiële goedkeuring aan de uitbreiding van de financiële, programmatische en bestuurlijke deelname aan deze satelliettelevisie. Het gaat om een proefperiode van twee jaar. Voor dit nieuwe jaar werd alvast 867.627 euro in de gezamenlijke spaarpot gestopt.

De Gemengde Commissie opgericht in het kader van het Cultureel Verdrag Vlaanderen-Nederland, heeft bovendien geadviseerd om BVN uit te bouwen als een gezamenlijk Vlaams-Nederlands-project, gericht op Nederlandstaligen in Europa en in de wereld en op anderstaligen met belangstelling voor het Nederlands en voor de Vlaamse en Nederlandse cultuur. Over de nieuwe programma’s en de Vlaamse bestuurlijke deelname wordt nog onderhandeld met BVN en de publieke omroep.

Voor de Vlaamse regering is het essentieel dat Vlaanderen ook in de programmatie op een herkenbare wijze aanwezig is, door uitzending van een aaneengesloten geheel van Vlaamse programma’s, op een vast tijdstip in de vooravond.

Nederlanders minder gelukkig

Het is helaas niet allemaal peis in vree binnen deze samenwerking. Door de verdere uitbreiding met Vlaanderen drong een naamswijziging zich op. Waar BVN eerst stond voor het Beste Van Nederland, werd de naam nu gewijzigd in het Beste van Vlaanderen en Nederland. Redelijk onlogisch als je ervan uitgaat dat Nederland zowel technisch als programmatorisch de meeste inbreng blijft houden. Omdat het letterwoord BVN evenwel al ruim twee jaar wordt gebruikt, werd beslist daar niet van af te stappen, maar er wel een andere inhoud aan te geven. Tot weinig enthousiasme van de Nederlandse culturele bloedbroeders overigens.


Amptec
Topartikels bij RadioVisie Blikvangers op deze dag
Je zou ook interesse kunnen hebben in...
Inschrijven
Abonneren op
guest

0 Reacties
Inline feedback
Bekijk alle reacties
Don`t copy text!
0
Deel hier gerust uw gedachtenx